Když máte pro starožitnosti základ
Samozřejmě je ideální, pokud vlastníte byt ve starším domě, s vysokými stropy, dřevěnými podlahami a starou malbou s ozdobnými prvky. Díky tomu máte základ, na kterém se dá perfektně stavět. Uvědomte si prostor vašeho bytu a snažte se jej co nejvíce zužitkovat. Punc starých dobrých časů mu půjde vrátit jednoduše. Starožitný interiér působí luxusně. Ve velkých a prostorných místnostech je třeba vytvořit dominantu, která „usadí“ okolní pohledy a dodá prostoru na útulnosti. Vydejte se do nejbližšího obchodu se starožitnostmi nebo do bazarů, kde by mohli starší kousky nábytku mít. Vyberte pro svůj pokoj ideální lustr. Neměl by být příliš honosný, ale rozhodně by měl být velký. I když se vám zprvu nebude zdát v dobrém stavu, nebojte se. Renovace dokážou zázraky.
Velké investice - patinování nábytku (například www.artdecor.cz) - nákup nábytku na míru (například www.nabytekadami.cz, www.jninterier.cz) Malé investice - poohlédněte se po tapetách s klasickými vzory - prozkoumejte nepotřebné věci po rodičích a prarodičích - hledáte-li konkrétní kus lustru či nábytku, dejte si inzerát - projděte si antikvariáty a nakupte knihy |
Máte ve svém bytě otvor po krbu nebo jiné niky a na první pohled zbytečné výklenky? Nezbavujte se jich. Nechte jim patinu a volné prostory vyplňte nábytkem na míru. Dejte si pouze pozor na vzory. Starožitné kusy skříní, stolů i křesel mívají specifický nejen tvar, ale i barvu a vzor. Aby se vám pak jednotlivé vybavení „netlouklo“ vybírejte spíše jemnější barvy, které doplníte výraznější tapetou nebo sedačkou s výrazným vzorem.
Bez nápadu i nábytku
Máte doma jen moderní nábytek? Nezoufejte. Účelnou kombinací nových a starých kusů nábytku dosáhnete výborných výsledků. Opět se vydejte do vetešnictví a vyberte si něco, co vám bude takzvaně na míru. Může to být jídelní ručně vyřezávaný stůl, nebo jen velké zrcadlo s kovovými detaily. Dejte na intuici a starý nábytek vybírejte spontánně. Nemusíte přitom obchod vykoupit, úplně postačí, když vyberete tři čtyři kousky.
Kde nakoupit: www.vetesnictvi.cz www.antique-shop.cz www.antikpraha.cz www.burzastarozitnosti.cz |
Rámy zrcadla, ale i stoly nebo židle můžete sami „vylepšit“ obroušením, pomocí kterého dodáte věcem náležitou patinu. Obejděte rodiče a prarodiče a vyražte s nimi do sklepů či na půdu. Věřte, že tam najdete dost historických kousků – od porcelánových sad nádobí, přes lampy a šachovnice až po konvice na čaj.
Jaké zvolit barvy
Přední interiéroví designéři radí to s barvami příliš nepřehánět. Staré rozhodně neznamená barevné. Abyste docílili vzhledu starobylého bydlení, směřujte své obydlí do jedné pastelové zemité barvy, kterou pak doplníte výraznějším vzorem. Zkuste zrestaurovat třeba starožitný stolek. Pokud můžete, nechejte si parkety přebrousit a přelakovat na bílo, doplňky v místnosti ještě více vyniknou. Doplnit tyto barvy můžete výraznější červenou, kterou lze použít na určitém kusu nábytku, na koberci, přehozu či rámu zrcadla.
Tipy na dekorace - do staré mísy vložte nepoužívané starožitné mince a vystavte je na stůl místo květin - nepoužívaný rám obrazu osmirkujte a pověste jej na barevnou zeď, i bez obsahu vykouzlí rám dokonalý efekt - staré nepoužívané deskové hry pověste na zeď místo obrazů - na police vyskládejte staré žehličky, porcelánové talíře či železné nádobí |
Starožitné drobnosti, které dodají styl
Nezapomínejte na maličkosti, které prostor umí dokonale podtrhnout. Těmi jsou staré knihy s odřenými hřbety, oprýskané obrazy na stěnách nebo již zmíněná patina na některém kusu nábytku. Řiďte se svým vlastním vkusem a dbejte na to, aby jste se cítili útulně. Staré se dá v bytě úspěšně kombinovat s novým. Foto: giveittomeraw.com, freshome.com