Kategorie

Stará matrace pod mikroskopem

Nejprve jedna odborná vsuvka – matrace má kromě své standardní funkční životnosti i tzv. hygienickou životnost. Ta nám udává dobu, kdy matrace přestává svými hygienickými parametry zaručovat zdravý spánek. Odborníci ji v

Nejprve jedna odborná vsuvka – matrace má kromě své standardní funkční životnosti i tzv. hygienickou životnost. Ta nám udává dobu, kdy matrace přestává svými hygienickými parametry zaručovat zdravý spánek. Odborníci ji většinou při pravidelné údržbě stanovují na pět až sedm let. Sami jinak končící hygienickou životnost těžko odhadneme – na matraci se totiž může i po letech stále spát pohodlně. Jen na ní už nespíte sami.

Malá džungle: roztoči, bakterie, viry, plísně

Průměrná matrace hostí kromě vás i pestrou sbírku organismů. Několik milionů alergenních roztočů, miliardy bakterií; viry, u málo odvětrávaných matrací pak navíc i spory hub a plísní. Čím starší je matrace, čím méně v ložnici větráte, a čím vyšší vlhkost v ní máte, tím je nechtěných obyvatel v matraci více. Stačí se v posteli často potita populace roztočů hned povyskočí. Přítomnost roztočů v matraci má ještě jeden nehezký důsledek. Roztoče každou noc krmíme zhruba litrem vypocené vody a gramem šupinek kůže. Výkaly, které pak roztoči po takové hostině vyloučí, zůstávají v matraci. A není jich málo – za sedm let je jimi matrace tak plná, že její hmotnost stoupne až dvojnásobně! Rozrůstající se matracová džungle přispívá k vzniku alergií a v krajním případě vede až k astmatu. Bránit se můžete dvěma způsoby – pravidelnou údržbou nebo výměnou matrace.

6 rad pro delší životnost matrace

 • Matraci mějte položenou na pevném a prodyšném roštu, na kterém se matrace nijak nedeformuje.
 • Nenechávejte děti po matraci skákat, nepokládejte na ni těžké předměty; zatěžujte ji rovnoměrně.
 • Matraci pravidelně a důkladně větrejte – sundejte z ní všechny lůžkoviny i potahy a vystavte ji slunečnímu svitu nebo silnému mrazu.
 • Nenechávejte na ní vlhké povlečení, nesušte na ní oblečení. Vlhkost je velký nepřítel matrace!
 • Matraci jednou za čas vysajte, odstraníte prach a část výkalů roztočů.
 • A to nejdůležitější na závěr – opatřete ji hypoalergenním pratelným potahem, který můžete pravidelně (například jednou za měsíc) vyprat na nejméně 60° C.

Životnost skončila, je třeba vybrat novou matraci

Ani sebelepší údržba neprodlouží hygienickou životnost matrace do nekonečna. Podle odborníků je po sedmi letech zralá na výměnu každá. Výběr nové matrace by sice vydal na samostatný článek, ale dáme vám alespoň pár tipů, které se vyplácí sledovat:

 • Matraci vybírejte v prvé řadě podle tuhosti. Těžší muž, který spává v poloze na zádech, potřebuje podstatně tvrdší matraci než například subtilní žena, která spí na boku. Moderní matrace mají navíc tuhost rozdělenou do několika zón, které zajišťují komfort v různých polohách.
 • Materiál matrace vybírejte podle toho, zda plánujete pořízení polohovatelného nebo pevného roštu. Zákazníci ale dnes obecně nejvíce sahají po matracích kombinovaných z několika druhů pěn.
 • Všímejte si výšky matrace. Na matraci o výšce přes 20 cm se vyspíte opravdu velmi pohodlně. Centimetry navíc většinou matrace sbírá vrstvou líné pěny, která se při ležení přizpůsobuje tvaru těla.
 • Nikdy nevynechejte hypoalergenní pratelný a snadno snímatelný potah. Pokud půjde rozdělit na dva díly, snáze jej vyperete doma v pračce.
 • Sledujte také záruku a sáhněte po matraci, která vám dá nadstandard – výjimkou není ani šestiletá záruka.

Před koupí matrace si nechte poradit od odborných prodejců, kteří vám pomohou vybrat matraci dle vašich potřeb. A neváhejte si na matraci nejdříve lehnout a vyzkoušet ji takříkajíc na vlastní záda.

ab
ab
ab
ab
ab