Kategorie

Sruby - rozmanitost a styl

Slovní spojení "dřevěný srub" již dávno nevyvolává představu obydlí drsného kanadského zálesáka anebo skromného příbytku neméně zarostlého trempa na břehu Sázavy. Stále větší obliba roubených dřevostaveb i jejich komfortní realizace svědčí o tom, že se tyto stavby staly rovnocennou konkurencí ostatních typů standardního bydlení.
Po vpravdě „dřevních“ dobách hledání možností dřevostaveb v první polovině 90. let se u nás objevila (a dále se rozšiřuje) nabídka firem, které k nám přenášejí zkušenosti ze zemí, kde sruby nikdy nebyly považovány za druhořadé „rekreační“ stavby. Také mnozí investoři již, zdá se, začínají chápat výhody a klady, které tato volba obsahuje.

Kreativita od počátku

Synonymem slova srub by s trochou nadsázky mohla být „rozmanitost“ a „styl“. To na druhou stranu přináší určité omezení - jenom těžko si lze představit luxusní srubovou stavbu ve starší městské zástavbě anebo uprostřed houfu typizovaných „satelitních“ domů. Kreativita tak pro budoucího obyvatele srubu začíná už při výběru lokality budoucího bydlení. Také variabilita možností se při srubové volbě může projevit už na samotném začátku – musíme se totiž rozhodnout, zda si vybereme hotový typizovaný projekt, anebo budeme chtít dům - originál. Obojí již na českém trhu firmy nabízejí. I v případě, že zvolíme „originál“, máme řadu možností jeho realizace. Vedle dodávky domu „na klíč“ můžeme v případě zájmu a určité dávky odvahy (a zručnosti) získat něco, co většině stavebníků chybí - osobní účast na stavbě vlastního obydlí. Asistence při stavbě srubového domu je jistě jiným zážitkem než „brigáda“ na stavbě zděné řadovky .

Výhody v praxi

I vysloveně praktických výhod má stavba srubového obytného domu řadu. Tento druh stavění totiž nepodléhá klasickým stavebním sezónám, sruby lze stavět během celého roku, doprava stavebního materiálu je snadná a jejich výstavba je velmi rychlá: půlroční termín realizace stavby „na klíč“ nemusí být ničím mimořádným.

Dům který dýchá

Hlavním kladem těchto staveb je samozřejmě materiál - masivní dřevo, které dýchá a přirozeným způsobem reguluje vlhkost v domě a v každém ročním období udržuje příjemné klima. Také stavebně technické vlastnosti dřeva plně odpovídají požadavkům na moderní dům. Obavy o tepelnou pohodu domu nejsou při dobrém projektu a kvalitní realizaci stavby namístě. Tepelně izolační vlastnosti dřevěných trámů jsou dostatečné a stavba nevyžaduje žádné dodatečné izolace.

V souladu s přírodou

I dodatečné úpravy lze provádět tak, aby byl projekt co nejbližší přírodě - k impregnaci dřeva můžeme používat čistě přírodní materiály, jako jsou včelí vosk nebo dřevité oleje, které dřevo chrání do hloubky. Dalším krokem může být odmítnutí minerální izolační vlny a použití izolací z ovčí vlny nebo z konopí. Interiéry pak můžeme ponechat v „trámové“ podobě, lze ale samozřejmě použít sádrokarton a běžné obkladové materiály.
ab
ab
ab
ab
ab