Kategorie

Sprchové zástěny chrání koupelnu před potopou

Sprchový kout je dnes běžnou výbavou mnoha bytů. Pokud ale máme jen malou koupelnu, kam se sprchový kout už nevejde, můžeme si komfort sprchování spojený s příjemnou relaxací dopřát i ve vaně.

Sprchování ve vaně dříve znamenalo nejen očistu těla, ale také potopu na podlaze a následný pravidelný úklid, protože nedostatečný igelitový závěs byl spíše psychologickou, než skutečnou bariérou.

Zástěny pro všechny typy van

Oproti létům ještě nedávným jsou dnes koupelny velmi reprezentativními částmi bytu. Obklady či dlažby, instalační materiál i zařizovací komponenty jsou dnes velmi kvalitní, vzhledově atraktivní a sortiment je tak široký, že si vybere určitě každý. Stejná situace je i pokud jde o sprchové zástěny van. Ty se vyrábí se v podstatě pro jakékoli typy van, ať už  klasické, oblé či rohové. Jestliže zvolíme levnější vanu, můžeme koupit zástěnu univerzální, ale měli bychom pak počítat i s tím, že nemusí fungovat zcela perfektně. V případě značkových van je sortiment vanových doplňků daleko širší a také zástěny mou být klasické či speciální nebo v netradičním provedení. Šířka zástěn se pohybuje od 0,5 do 2 metrů, výška je obvykle od 1,2 do 1,6 metru.

Sklo versus plast

Výplň zástěn bývá, stejně jako u sprchových koutů, z bezpečnostního skla nebo plastová, s různými povrchovými úpravami. Plastové zástěny jsou vzhledově různorodé, povrch připomíná například kapky vody či drobný textilní rastr, je proužkovaný nebo celý matovaný a podobně. Skleněné výplně jsou sice dražší a sortiment vzorů není tak velký, ale jsou vodoodpudivé, méně se špiní a snáze čistí a nezanášejí se tak snadno vodním kamenem či rzí ze studniční vody, jako zástěny z plastu. Jestliže máte tedy doma silně mineralizovanou, například železitou vodu, vyplatí se investovat do zástěny skleněné.

...nebo textil, případně igelit?

Vanové sprchovací zástěny volíme také podle způsobu otvírání. Rozevírat nebo skládat je lze jednoduše posouváním, existují však i textilní či igelitové zástěny zatahovací. Nejsou však jako dříve jednoduše zavěšeny na tyči nad vanou, ale fungují na principu skládání a rozkládání střechy dětského kočárku – a stahovat je je možno buď shora dolů, nebo zleva doprava. Zvláštním typem jsou zástěny tubusové, v nichž je, jak název napovídá, sprchující se osoba chráněna ze všech stran. Dodávají se často jako součást vany a lze do nich nainstalovat i masážní systém

Bohatá nabídka rámů

Dnes jsou v nejoblíbenější vzhledově čisté a elegantní zástěny z čirého skla s pískovanými pruhy či vzorově velmi umírněné zástěny plastové. Ovšem jejich celkový vzhled ovlivňuje i rám, do kterého jsou zasazeny. Existuje mnoho barevných variant. Tradiční a nejobvyklejší je plastový nebo kovový bílý rám, ale je možné vybírat i z mnoha dalších odstínů od zelené přes růžovou a bledě modrou k šedé nebo černé. Velmi efektní jsou rámy chromové nebo hliníkové v leštěné nebo matové úpravě. A velmi dobře vypadají rozevírací skleněné zástěny bez rámu, zasazené pouze do postranních úchytů.

ab
ab
ab
ab
ab