Kategorie

Správně položit korkovou podlahu je umění

Korek patří dnes k nejoblíbenějším podlahovým krytinám. Jde o ekologický, na dotyk příjemný materiál s řadou vynikajících vlastností. Korek je antistatický, trvanlivý, pohlcuje hluk, je také velmi elastický - dokáže se poddat tlaku a po čase se opět narovná.
Korek nabízí možnost výběru z různých motivů a barev. Stačí si tedy z různých variant zvolit tu srdci nejbližší  a můžeme se pustit do díla. 

1. Dokonale rovný povrch

Korkové desky jsou jen několik milimetrů silné, proto musíme mít připravený zcela rovný povrch. Jakákoli nerovnost by se rychle projevila. Pokud máte podlahu nerovnou, můžete na ni nejdříve položit dřevotřískové desky, které ji srovnají.

2. Rozplánování

Korkové desky se nejlépe pokládají od prostředku místnosti. Abychom snadněji dodržovali rovnoběžný průběh spár, natáhneme si v místnosti provázky, které nám budou sloužit jako vodítko. 

3. Lepení

Než začneme pokládat korkové desky, měly by před tím ležet alespoň dva dny v téže místnosti. Tím se aklimatizují na okolní prostředí. Při pokládání desek mícháme desky z různých krabic, abychom zabránili pozdějším odchylkám v barvě a vzoru. Barvu nanášíme na zadní stranu korkové desky a na příslušnou část podlahy pomocí válečku z jehněčí kůže. Desky rozložíme po místnosti, aby mohlo lepidlo zaschnout. Po zaschnutí nánosu lepidla můžeme začít s pokládkou. Začínáme uprostřed místnosti. Korkové desky pokládáme na doraz. Netlačíme je však velmi pevně k sobě, k usazení nám postačí gumová palička. 

4. Oříznutí u krajů

Řady desek u stěn se zpravidla musí řezat. Aby se zachoval vždy přesný rozměr, položíme na předposlední řadu desku, kterou chceme řezat a poznačíme si požadovaný rozměr. Řez provádíme nožem s ostrou čepelí. Dbáme na to, abychom u zdi ponechali rozpínací spáru cca 2 mm. 

5. Přechodové profily

Pokud na korkovou podlahu navazuje jiná podlahová krytina, tyto dva materiály dokonale provážeme pomocí přechodových profilů, například z mosazi či dřeva. 

6. Soklové lišty

Abychom naše dílo dovedli k naprosté dokonalosti, upevníme ke zdem krajové lišty. Lišty se šroubují na stěnu. Pokud použijeme upevňovací profily ve spojení s lištami, nejsou šrouby vidět. Pokud musíme lišty u dlouhých stěn napojovat, seřízneme je v šikmém řezu 45o. Nedáváme je za sebou natupo, škvíry by tak byly více viditelné.

 Rady a tipy

• Pokud chceme korek použít i ve vlhkých místnostech, můžeme! Korek je dokonce ideální podlahová krytina do kuchyně nebo do koupelny. Musíme však vrchní povrch ošetřit vhodným uzavíracím nátěrem. • Pokud chceme korek použit jako podlahovou plochu nad podlahové topení, můžeme! Musíme však dbát návodu výrobce.

ab
ab
ab
ab
ab