Kategorie

Správné osvětlení dětského pokoje

Kvalitní osvětlení dětského pokoje by mělo být samozřejmostí. Dítě má ovšem v každém věku poněkud jiné potřeby.
Při návrhu osvětlení do dětského pokoje je nutno zohlednit, jak starý bude jeho uživatel. Jiné požadavky na světlo má student u pracovního stolu a jiné dítě, které si většinu času hraje na podlaze. Jen tak lze předejít zbytečnému namáhání očí a následným vadám.

Jaká svítidla vybereme?

U jedináčka je to jednoduché – osvětlení podřídíme jen jeho potřebám. V případě dvou a více sourozenců je složitější vytvořit takové podmínky, aby jeden nerušil druhého. Platí, že každé z dětí v pokoji musí mít vlastní svítidlo u postele a na pracovním stole, a současně nesmí rušit jeho sourozence. Malé děti se bojí tmy a světlo je pro ně zdrojem bezpečí. Proto by nemělo chybět u postele. Pro nejmenší děti jsou ideální svítidla se zdrojem osvětlení s nízkým výkonem, která neruší při usínání a ve spánku. Trh nabízí bezpočet „světlušek“ a lampiček s dětskými motivy, speciálními úchyty, případně i melodiemi ukolébavek. Dětem, které už umí manipulovat s vypínačem, jsou určeny lampy se stmívačem. Vypínač by měl být umístěn tak, aby ho i rozespalé dítě pohodlně, snadno a bezpečně našlo. Lampa musí být na takovém místě, aby nespadla a neohrozila dítě. Barevnost osvětlení volíme s ohledem na věk i pohlaví dítěte s přihlédnutím k jeho přáním. „Mužská“ část dětského pokoje ocení spíše technické tvary a vymoženosti, např. stmívače, možnost s lampami manipulovat a stěhovat je, a umírněnější barvy – ocelovou, černou apod. Naopak dívky se nevyhýbají větší barevnosti a romantickému rázu a většinou se rozhodují na základě vzhledu. Funkčnost a technické parametry jsou až na dalších místech.
Na nočním stolku v dětském pokoji by neměla chybět lampička

Co všechno osvětlit?

Základem každého dětského pokoje by mělo být centrální světlo kvůli snadné orientaci a pohodlný a bezpečný průchod. Vypínače centrálního světla by neměly chybět u dveří, je-li jich více, tedy u každých z nich, zejména jsou-li v protilehlých rozích pokoje. Děti ocení i vypínač přímo u postele, který zcela eliminuje průchod po pokoji potmě. Vhodnější je nepřímé osvětlení, buď podhledově zabudovaná světla, nebo stropní svítidlo se zdrojem světla ke stropu, které místnost osvětluje odrazem světla od stěn a nikoho neoslňuje. Opravdu dobře by měly být osvětleny plochy, kde si děti hrají či pracují. Pracovní lampa by měla mít klouby, které umožňují nastavení výšky a směru světla, stínítko musí skrývat zdroj světla a podstavec či uchycení musí být pevné. Další lampa by neměla chybět na nočním stolku, nebo by měla být stojací se dvěma zdroji světla – rozptýleným směrem nahoru a bočním na čtení. foto: www.thinkstockphotos.com
ab
ab
ab
ab
ab