Kategorie

Správná vodovodní baterie těsní, vydrží a dobře se ovládá

Samozřejmě můžete zaskočit do hobby marketu a nakoupit nejlevnější modely s tím, že je prostě časem vyměníte. Kvalitní vodovodní baterie ale o jednu starost míň. Jak ji vybrat?
 

Funkce a typy vodovodních baterií

Prvním logickým krokem je volba typu baterie podle umístění a požadovaných funkcí. Než se vydáte na nákup, změřte si nejen potřebné rozteče (obvykle 10 nebo 15 centimetrů), ale udělejte si i základní představu o prostoru kolem. Voda by měla při běžném průtoku dopadat co nejblíže středu umyvadla nebo dřezu, případně k odtoku. Stanovte si zhruba i potřebnou výšku baterie. Měřte nejenom potřebnou rozteč, ale i vhodnou výšku baterie. Konkrétní provedení vybírejte podle účelu. Nejflexibilnější baterie bude potřeba do kuchyně, pevná se hodí k vaně, do sprchy pravděpodobně budete instalovat baterii pod omítku. Vaše možnosti ale zdaleka nekončí volbou stojánkové nebo nástěnné baterie.

Nástavce a vylepšení

Pro kuchyni je například stále populární perlátor neboli „sprcha“, tedy úsporná pohyblivá hlavice, která se povytáhne a změní tak jednolitý proud vody na spršku. Má smysl do ní investovat, pokud vám současná sestava baterie a dřezu neumožňuje dost pohodlné oplachování. Naopak pro mytí samotné tolik praktická není, protože vyžaduje častou manipulaci.

Série baterií Kyma od výrobce Fiore se hodí k trendovým i klasickým umyvadlům.

Pořídit lze také omezovač maximálního průtoku vody, který se podobně jako většina dalších úsporných zařízení vyplatí zejména tehdy, pokud s vámi domácnost sdílí děti.

Páková baterie? Záleží na kartuši

Pákovou baterií se dnes obvykle automaticky myslí baterie směšovací. Její kvalita a životnost víc než na čemkoli jiném závisí na kartuši – tedy vnitřní části, která právě ono míchání vody zajišťuje. Měla by být z odolnějšího materiálu, sesazené plastové díly moc dlouho nevydrží. Vyplatí se také zkontrolovat, zda baterie obsahuje na přívodu filtr nečistot, který kartuši lépe ochrání před zanešením.

Focus E² - výrobní řada značky Hansgrohe si pohrává s kontrastem mezi měkkými tvary a čistými, geometrickými liniemi. Kombinace velmi kontrastního designu a důmyslné technologie dává vzniknout baterii výjimečné kvality. Výrobní řada Focus E² jasně hlásá, že dobrý vkus není otázkou peněz.

Dobrou zprávou je, že pokud vám baterie přestává spolehlivě sloužit, často není třeba hned běžet pro novou. Výměna samotné kartuše je zvládnutelný úkol i pro běžně šikovného laika a finančně vás vyjde levněji. Ještě předtím, než baterii sami rozeberete, si ale zkontrolujte záruku, která možná bude stále platit. Někteří výrobci nabízejí i pětiletou.

Co je termostatická baterie?

Dalším krokem dopředu jsou baterie termostatické. Jde samozřejmě obvykle o nákladnější investici, ta by se ovšem měla rychle vrátit, protože tento typ baterie umožňuje kromě jiného úsporu vody a energie potřebné k ohřevu. Perlátor mísí vodu se vzduchem a tím zaručuje úsporu. Termostatické baterie jsou obvykle řešeny systémem dvou ovladačů, z nichž jeden reguluje průtok vody a druhý teplotu. Odpadá tak nutnost si s teplotou pokaždé „hrát“ a snižuje se riziko opaření.

Kohoutková baterie v moderním provedení

Kohoutkové baterie jsou z praktického hlediska opravdu přežitek, to ale neznamená, že by se jejich technologie nijak nezměnila. U moderních kohoutkových baterií už se například nemusíte bát špatného těsnění a kapání. Obvykle mají vnitřní ventil s keramickým sedlem, který tomuto problému předchází. Kohoutkové baterie jsou méně úsporné, ale zato dekorativní. Pokud tedy chcete v interiéru zachovat lehkou retro atmosféru, nebo se vám prostě jenom líbí konkrétní model a neradi byste se ho vzdávali, kvalitní kohoutková baterie za to drobné nepohodlí stojí. Počítejte však s tím, že vaše spotřeba vody bude o něco vyšší.

ab
ab
ab
ab
ab