Funkce a typy vodovodních baterií
Prvním logickým krokem je volba typu baterie podle umístění a požadovaných funkcí. Než se vydáte na nákup, změřte si nejen potřebné rozteče (obvykle 10 nebo 15 centimetrů), ale udělejte si i základní představu o prostoru kolem. Voda by měla při běžném průtoku dopadat co nejblíže středu umyvadla nebo dřezu, případně k odtoku. Stanovte si zhruba i potřebnou výšku baterie. Měřte nejenom potřebnou rozteč, ale i vhodnou výšku baterie. Konkrétní provedení vybírejte podle účelu. Nejflexibilnější baterie bude potřeba do kuchyně, pevná se hodí k vaně, do sprchy pravděpodobně budete instalovat baterii pod omítku. Vaše možnosti ale zdaleka nekončí volbou stojánkové nebo nástěnné baterie.
Nástavce a vylepšení
Pro kuchyni je například stále populární perlátor neboli „sprcha“, tedy úsporná pohyblivá hlavice, která se povytáhne a změní tak jednolitý proud vody na spršku. Má smysl do ní investovat, pokud vám současná sestava baterie a dřezu neumožňuje dost pohodlné oplachování. Naopak pro mytí samotné tolik praktická není, protože vyžaduje častou manipulaci.
Série baterií Kyma od výrobce Fiore se hodí k trendovým i klasickým umyvadlům. |
Pořídit lze také omezovač maximálního průtoku vody, který se podobně jako většina dalších úsporných zařízení vyplatí zejména tehdy, pokud s vámi domácnost sdílí děti.
Páková baterie? Záleží na kartuši
Pákovou baterií se dnes obvykle automaticky myslí baterie směšovací. Její kvalita a životnost víc než na čemkoli jiném závisí na kartuši – tedy vnitřní části, která právě ono míchání vody zajišťuje. Měla by být z odolnějšího materiálu, sesazené plastové díly moc dlouho nevydrží. Vyplatí se také zkontrolovat, zda baterie obsahuje na přívodu filtr nečistot, který kartuši lépe ochrání před zanešením.
Focus E² - výrobní řada značky Hansgrohe si pohrává s kontrastem mezi měkkými tvary a čistými, geometrickými liniemi. Kombinace velmi kontrastního designu a důmyslné technologie dává vzniknout baterii výjimečné kvality. Výrobní řada Focus E² jasně hlásá, že dobrý vkus není otázkou peněz. |
Dobrou zprávou je, že pokud vám baterie přestává spolehlivě sloužit, často není třeba hned běžet pro novou. Výměna samotné kartuše je zvládnutelný úkol i pro běžně šikovného laika a finančně vás vyjde levněji. Ještě předtím, než baterii sami rozeberete, si ale zkontrolujte záruku, která možná bude stále platit. Někteří výrobci nabízejí i pětiletou.
Co je termostatická baterie?
Dalším krokem dopředu jsou baterie termostatické. Jde samozřejmě obvykle o nákladnější investici, ta by se ovšem měla rychle vrátit, protože tento typ baterie umožňuje kromě jiného úsporu vody a energie potřebné k ohřevu. Perlátor mísí vodu se vzduchem a tím zaručuje úsporu. Termostatické baterie jsou obvykle řešeny systémem dvou ovladačů, z nichž jeden reguluje průtok vody a druhý teplotu. Odpadá tak nutnost si s teplotou pokaždé „hrát“ a snižuje se riziko opaření.
Kohoutková baterie v moderním provedení
Kohoutkové baterie jsou z praktického hlediska opravdu přežitek, to ale neznamená, že by se jejich technologie nijak nezměnila. U moderních kohoutkových baterií už se například nemusíte bát špatného těsnění a kapání. Obvykle mají vnitřní ventil s keramickým sedlem, který tomuto problému předchází. Kohoutkové baterie jsou méně úsporné, ale zato dekorativní. Pokud tedy chcete v interiéru zachovat lehkou retro atmosféru, nebo se vám prostě jenom líbí konkrétní model a neradi byste se ho vzdávali, kvalitní kohoutková baterie za to drobné nepohodlí stojí. Počítejte však s tím, že vaše spotřeba vody bude o něco vyšší.