Kategorie

Spotřebiče vestavné, nebo volně stojící?

Spotřebiče vestavné, nebo volně stojící?
Už dávno jsou pryč doby, kdy byl standardním vybavením kuchyně volně stojící sporák. Je ale vestavný spotřebič vždycky lepší volba?

Dnes si zákazník při pořizování kuchyňských spotřebičů může vybírat. Sporáky, myčky, chladničky – všechny se nabízejí v provedení volně stojícím, nebo vestavěném.

Jaký je v tom rozdíl?

Volně stojící spotřebiče jsou, jak je již z názvu patrné, volně přisazené ke kuchyňské lince. Nejsou nijak přimontovány nebo spojeny s nábytkem. Nabízeny jsou nejčastěji v barvách bílá nebo nerez v libovolných rozměrech podle výrobců. Volně stojící sporáky mají šířku 50 či 60 cm. Chladničky mají především rozmanité výšky, přičemž  neexistují téměř žádná výrobní omezení a záleží pouze na výrobci, jaké rozměry a uspořádání spotřebiče zvolí. Velice oblíbené jsou chladničky nerezové, které jsou vhodné do moderních kuchyní a které je možné sladit s ostatními nerezovými spotřebiči. Volně stojící myčky nádobí jsou ve stejných rozměrech jako myčky vestavěné, tedy široké 45 a 60 cm podle objemové velikosti na 9 nebo 12 sad nádobí.

Vestavby jsou in

Vestavěné spotřebiče jsou hitem a volí je velká část zákazníků. Zvláště pak ti, kteří chtějí designově zajímavou kuchyň. Vestavby umožňují netradiční umístění spotřebičů  – například zvýšenou troubu, sníženou varnou desku apod. Spotřebiče jsou bez mezer napojeny s kuchyňským nábytkem. Vestavné trouby jsou vždy široké 60 cm. Na myčky a chladničky je možné přimontovat kuchyňská dvířka a sladit tak design. Nejčastěji jsou nabízeny spotřebiče nerezové, ale je možné zakoupit také bílé, černé nebo hliníkové. Rozměry vestaveb jsou typizované a výrobci nábytku pro ně nabízejí odpovídající skříňky.

Výhody a nevýhody

Každá kategorie spotřebičů nabízí nějaká pro a proti. Ve prospěch volně stojících spotřebičů hraje jejich cena, která je zpravidla výrazně levnější než u vestaveb. Musíme si ovšem nechat zajít chuť na speciality moderních kuchyní, jež reprezentuje například zvýšené umístění trouby. Vestavěné spotřebiče dokáží cenu také příjemně snížit. Protože jsou vestavby zabudované v nábytkových skříních, je vnitřní prostor spotřebičů o rozměr skříně menší. Proto někteří zákazníci preferují spíše volně stojící např. chladničku, aby využili každého úložného prostoru.

ab
ab
ab
ab
ab