Kategorie

Soukromí za hradbou živého plotu

Soukromí za hradbou živého plotu
Podzim je ideální období nejen pro výsadbu okrasných i ovocných dřevin. Je to také pravý čas pro starost o živé ploty.Sou

Proč živý plot?

Živý plot působí přirozeněji, než klasický drátěný, dřevěný, zděný, či jakýkoliv jiný. Rostliny dokáží ostatní stavební materiál za jistý čas dokonale nahradit. Má lepší izolační vlastnosti, co se týče hluku i prašnosti. Pokud je živý plot kolem celé zahrady, vytváří určité mikroklima, zvyšuje vzdušnou vlhkost a vytváří prostory pro hnízdění ptáků.

Jak vysadit živý plot?

Živé ploty se vysazují do tzv. výsadbové rýhy, která by měla být zhruba jeden a půl krát hlubší, než je šířka kořenového balu (pokud se jedná o rostliny s balem). Rýhu vyplníme kvalitní kyprou zeminou s dostatkem živin. Pod rostliny se při výsadbě umísťují tablety s pomalu rozpustným hnojivem (silvamix apod.). Vzdálenost rostlin (spon) se liší podle druhu rostliny, požadované výšky a způsobu výsadby (na rýč nebo do rýhy, jedna, či dvě rýhy, trojspon). Obecně se dá říct, že jakýsi ideální počet rostlin na metr je 3-5 ks. Čím vyšší plot chceme, tím je vzdálenost mezi rostlinami větší. Jedna pomůcka říká, že se rostliny sází ve vzdálenosti ¼ - 1/3 výšky požadovaného vzrůstu. Takže pokud bychom chtěli plot vysoký 90cm, sázíme rostliny od sebe ve vzdálenosti 22,5 až 30cm a pak je musíme samozřejmě v požadované výšce držet řezem.
 

Nebezpečí rozklenutí

V zimě je třeba dávat pozor na větší sněhové nadílky. U špatně stříhaného a hustého plotu hrozí rozklenutí pod návalem sněhové přikrývky. Pokud je tedy sněhu více, je třeba jej z horní plochy odstraňovat.

Příklady rostlin vhodné pro živé ploty

Stálezelené – listnaté Buxus sempervirens, jehličnaté Chamaecyparis lawsoniana (kultivarů je více), Pinus mugo např. var. mughus, Taxus bacata, Thuja occidentalis.
Opadavé pravidelné – Carpinus betulas, Fagus sylvatica, Lonicera nitida, Ligustrum vzmgare.
Opadavé volně rostoucí - Berberis thunbergii „Atropurpurea“ červenolistý kultivar, Forsythia x intermedia, Potentilla fruticosa, Ribes sanguineum „King Edward VII“, Spirea x bumalda „Anthony Waterer, Spirea japonicea“little princess“, Spirea x vanhouttei, Laburnum anagyroides „Vossii“, Crataegus monogyna, Corylus avellana „Aurea“,“ Concorta“, C. colurna
ab
ab
ab
ab
ab