Kategorie

Souboj Titánů: Hypotéka versus překlenovací úvěr, co vás vyjde výhodněji?

Souboj Titánů: Hypotéka versus překlenovací úvěr, co vás vyjde výhodněji?
Dneska máme v ringu dva velikány. V pravém rohu je to vyzyvatel překlenovací úvěr, sice sešlý věkem, přesto legenda dávných dob. Utká se s o trochu mladším konkurentem, hypotečním úvěrem.

Který z nich vzejde z tohoto souboje jako vítěz? Kdo se těší větší oblibě? To už se za pár okamžiků dozvíte.

Představme si jejich přednosti

Síly jsou zatím dosti vyrovnané. Hypotéka se chlubí hlavně nízkými úroky, zpravidla nulovými poplatky za vedení úvěrového účtu, možností volby typu úrokové sazby a doby fixace a zejména delší maximální dobou splatnosti úvěru, díky čemuž máte možnost při stejné splátce jako u překlenovacího úvěru šanci dosáhnout na vyšší částku. Úvěr ze stavebního spoření však není radno podceňovat. I on má svá esa v rukávu. Jeho nepopiratelnou konkurenční výhodou je hlavně možnost poskytování úvěrů bez nutnosti ručení zástavou nemovitosti, pak také relativně snadnější dostupnost úvěru a zapomenout nesmíme ani na státní příspěvek. Rozhodně ho tedy neodepisujme jako outsidera.

Kdo dnes bude stát na vrcholu bedny?

A je to tady. Strhující bitva vrcholí. Publikum šílí. Všichni hlasitě skandují a snaží se ze všech sil podpořit svého favorita. Jen jeden z nich se ale dnes může stát vítězem. Bude to… divákům se vzrušením tají dech… hypoteční úvěr! Banky totiž za uplynulých 9 měsíců poskytly hypotéky v celkové výši 160 miliard korun. Vedle toho stavební spořitelny za stejné období rozpůjčovaly jen 36 miliard korun. Převaha hypoték je z těchto čísel více než patrná. Do karet jim hrají především rekordně nízké úrokové sazby. Dalším faktorem je také zrušení poplatku za vyřízení a správu úvěrového účtu. Díky tomu vycházejí, při spočtení veškerých nákladů, výrazně lépe než úvěr ze stavebního spoření, což dříve rozhodně nebývalo pravidlem. Není to tak ale u každé hypotéky. Dvakrát měř a jednou řež Než tedy propadnete touze pořídit si ten svůj vysněný domeček a skočíte po rádoby výhodném úvěru, o kterém jste se dozvěděli z reklamy v pauze mezi Ordinací v růžové zahradě a záznamem fotbalového zápasu Slávie s Duklou, ujistěte se pomocí hypoteční kalkulačky, jestli je opravdu tak výhodný, abyste ve finále nezplakali nad výdělkem. A nenechte se ovlivnit ultranízkou úrokovou sazbou, spíše koukejte na výši RPSN. Pod touto tajemnou zkratkou se totiž ukrývají všechny náklady spojené s úvěrem. Paradoxně vás totiž může hypotéka s nižším úrokem nakonec vyjít hůř než ta s vyšším. Další radou nad zlato je zařídit si pojištění proti neschopnosti splácet. Že máte teď skvělou práci, na účet vám každý měsíc chodí desetitisíce a o to, jestli dáte za oběd 90 nebo 150 korun, se nestaráte, neznamená, že to tak bude i za deset let. Nikdy nevíte, co se může stát, a proto je lepší kalkulovat s nejhorším.

Může v budoucnu stavební spoření obrátit trend?

V souvislosti s regulací výše stropu u poskytovaných hypoték je to možné. Opatření totiž přinese zhoršení dosažitelnosti hypotečního financování a zvýšení požadavků na vlastní zdroje. To povede k nárůstu poptávky po úvěrech na dofinancování. Úvěr ze stavebního spoření je na to jako dělaný.

ab
ab
ab
ab
ab