Kategorie

Sokl, nohy nebo podnož?

V nové kuchyni sokl neslouží pouze jako prostředek k tomu, aby měly spodní skříňky na čem stát. Stává se nedílnou designovou součástí kuchyně. Zvolením vhodného typu můžeme kuchyň opatřit dalším estetickým nebo praktickým detailem.
Sokl v nerezovém provedení oddělí dřevěná dvířka od dřevěné podlahy. Kuchyň však nemusí stát jenom na soklu – často stojí na kovových či dřevěných nohách, nebo jsou spodní skříňky posazené na kovové podnoži.

Sokl klasicky i netradičně

Klasický sokl mívá výšku 10 nebo 15 cm (podle výšky pracovní plochy) a je ho vždy nutné zapustit cca o 7 cm za přední hranu dvířek spodních skříněk. Jenom tak si můžeme pohodlně stoupnout ke kuchyňské lince, aniž bychom do ní kopali. Sokly jsou nejčastěji v dezénu kuchyně (ze stejného materiálu jako je korpus) nebo v nerezovém provedení. Méně častý, ale zajímavý, je sokl v dezénu pracovní desky. U kuchyní, kde jsou spodní skříňky v kombinaci dřeva a barvy, může být sokl ve stejném barevném provedení. Lakovaný sokl vypadá zajímavě, pokud ho uděláme vyšší a spodní skříňky snížíme, abychom zachovali vhodnou výšku pracovní desky. Vždy záleží především na kreativitě kuchyňského projektanta a na naší odvaze.

Nohy pod kuchyňskou linkou

Vhodnou alternativou klasického soklu jsou nohy – ať již kovové hranoly a válce u moderních kuchyní nebo soustružené dřevěné nohy u kuchyní rustikálních. Vyrábí se v různých tvarech a barvách. Je možné je také nechat vyrobit ze stejného dřeva jako kuchyň, případně je namořit do stejného odstínu, mohou být také z kovu či plastu. Kromě toho, že se pro nohy rozhodneme z estetického hlediska, jsou praktické například při podlahovém vytápění, které ač nevhodně umístěné pod kuchyňskou linkou alespoň dobře topí. Méně praktické jsou z důvodu uklízení. Pozor také na detail myčky, která vždy stojí na zemi a je nutné ji v tomto místě nějak vhodně, například soklem, zakrýt.

Moderní podnož

Podnož se nejčastěji používá v moderních kuchyních v nerezovém nebo hliníkovém provedení. Je to vlastně čtvercový profil, například 2,5 krát 2,5 cm, který jako linka prochází pod celou kuchyní. Z tohoto profilu vycházejí na vhodných místech, nejčastěji v rozích skříněk, svislé stejné hranoly, tvořící podpěrné nohy kuchyně. Praktické a nepraktické stránky jsou stejné jako u klasických noh, stejně tak zabudování myčky. Estetická hodnota je ale vysoká.
ab
ab
ab
ab
ab