Kategorie

Snížená sazba DPH na nové bydlení zůstane

Evropská komise se vší pravděpodobností prodlouží České republice výjimku, podle které nebudou stavební práce přeřazeny z nynější snížené pětiprocentní sazby do základní devatenáctiprocentní sazby. Lidé se nemusejí obávat, že by se od ledna 2008 výstavba nových bytů a domů z tohoto důvodu prodražila.
Asi před třemi týdny na ministerstvo financí dorazil dopis, že Evropská komise chce 4. července přijmout návrh, kterým se přechodné období na nižší daně prodlouží do roku 2010. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) včera na jednání rozpočtového výboru Sněmovny řekl: „Je pravděpodobnost blížící se jistotě, že Evropská unie nabídne prodloužení přechodného období do roku 2010.“

Neuspěšná vyjednávání minulé vlády

Již vláda Jiřího Paroubka počátkem loňského roku jednala o prodloužení výjimky, kterou si Česko vyjednalo při vstupu do EU a měla platit do konce roku 2007, ale neuspěla. Celá problematika měla být vyřešena zařazením většiny staveb do kategorie tzv. sociálního bydlení. Podle této koncepce by sem spadaly nové byty do 120 metrů čtverečních a domy do 350 metrů čtverečních. Při tomto způsobu řešení by však hrozily komplikace v případě prokazování, co již je a co ještě není sociální bydlení.

Sociální bydlení můžeme uplatňovat po skončení výjimky

Miroslav Kalousek řekl, že prioritou je pro nás výjimka Unie. Ustanovení o sociální bydlení by se mohlo případně uplatnit po skončení výjimky, a to od roku 2011.

Byty a domy stejně podraží

Ceny nových bytů a domů však pravděpodobně stejně podraží. Pokud bude schválen vládní balíček, snížená sazba DPH se zvýší z pěti na devět procent, čímž tyto nemovitosti spolu s dalšími výrobky a službami podraží. Byt za dva miliony by tak přišel o osmdesát tisíc korun dráž. Výjimka na stavební práce pro starší domy a byty bude platit až do konce roku 2010 a poté bude možná ještě prodloužena.
ab
ab
ab
ab
ab