Jaké jezírko zvolit?
Chceme-li, aby rostliny a ryby v jezírku přezimovaly, bude lepší, pokud bude rozměrově větší s hloubkou minimálně 80cm. Větší jezírka a rybníčky vybudujme ze silné PE a PVC folie tloušťky 0,5mm až 1,5mm. Jezírka z folií se tvarují přímo terénem, na který se folie položí. V případě, že nám postačí malé jezírko do půdorysu cca 4m2, je možné zakoupit tvarovanou plastovou nádrž o objemu až metr krychlový.
Jezírko jako plastová nádrž
Takovéto jezírko založíme tak, že podle tvaru vybrané nádrže přesně vytvarujeme díru v zemi. Dbejme na to, aby námi tvarované hrany byly v rovnováze, nádrž by poté také nebyla osazena správně. Drny, které jsme opatrně odkryly při hloubení jezírka, použijeme na dosazení podél obvodu nádrže.
Větší jezírko z folie
Vybudování takovéhoto jezírka již vyžaduje větší zručnost, zkušenosti a nářadí. Většina folií se prodává v pásech a ty je nutné svařit. Folie se potom vyrovná podle reliéfu terénu. Sílu folie volme s ohledem na velikost a hloubku jezírka. Do velikosti 10 m2 a hloubce 90 cm stačí folie silná 0,5 mm. Rybníčky hluboké do cca 1 metru je lepší zhotovit z folie silné 1 mm. Na ještě hlubší použijme folii raději 1,5 mm.
Správné fungování jezírka
Poté, co jezírko zatížíme kameny a vysadíme rostliny, můžeme jej pomalu začít napouštět. Začněme hned s filtrací, abychom se zbavovali zčeřeného kalu. Čerpadlo by mělo být umístěné cca v polovině výšky jezírka, nevhodné je jeho umístění na dně. Vodu rybníčku by mělo přefiltrovat cca 4-5krát za den. Vhodné prokysličení je možné provést pomocí různých fontánek, vodopádů nebo vzduchových sloupců pod hladinou. Jen dobře prokysličená voda bude tím pravým místem pro život ryb a rostlin. Filtry volme co největší, aby jimi voda mohla protékat pomalu. Výkonné čerpadlo a malý filtr není správná volba, filtry se takto často ucpávají a mikroorganismy přestávají být aktivní. Trvalý provoz filtrování je třeba nechat běžet nepřetržitě, byť zpočátku se může zdát jeho účinek poměrně slabý. Během měsíce až dvou se ale situace ustálí a celý systém se sladí a začne fungovat. Ve filtru se totiž po této době stačilo vytvořit dostatek dobře okysličených mikroorganismů důležitých pro správný život pod vodou.
Rostliny v jezírku
Rostliny by měly být osázeny cca na 1/3 povrchu vodní hladiny. To mnohdy může představovat souvislý pás po obvodu jezírka. Pokud se začnou v jezírku tvořit řasy, hned zpočátku je likvidujme. Existují pro to různé přípravky a spolehlivě fungují i UV lampy. Přes ty je vedena voda, na kterou působí ultrafialové paprsky, které způsobí, že se vznášející řasy spojí na hladině ve větším objemu a snadno se odstraní. UV lampa nemusí být zapnutá stále, stačí to ve chvíli, kdy voda již zezelená.
Rybky v jezírku
Ryby nevysazujme hned, ale až poté, co se trávy uchytí a zakoření. Ryby je možné v jezírku přikrmovat, ale není to nutné. Větší a dobře zazeleněné jezírko jim poskytne dostatek živin samo o sobě. Množství ryb volte s ohledem na objem vody.
- Na jeden metr krychlový by mělo připadat cca 25 cm délky ryb. Nezapomeňme na to, že se nám ryby v jezírku začnou množit.
Ryby zahradní jezírko velmi oživí, navíc nám pomohou v boji proti nepříjemným komárům, kterým se v bahně na okrajích jezírka může dařit. Ryby si rádi pochutnají na jejich larvách a my máme po starostech.
Dbejme na bezpečnost
Zahradní jezírko bude v zahradě tvořit zajímavý a uklidňující kout. Bude se nám připomínat veselými odlesky slunce na jeho hladině a tichým šuměním při ztichlém večeru. Nezapomeňme ale na domácí zvířata a hlavně na malé děti. Pokud si vybudujeme hlubší jezírko se strmým břehem, může pro batolata představovat velké nebezpečí. A pokud vlastníme vodomilnou rasu psa (kočka do vody dobrovolně jen stěží vleze), můžeme řešit permanentní problém s mokrými stopami v domě.