Kategorie

Sníte o zahradním jezírku?

Vodní plocha na naší zahradě nám přinese spoustu potěšení. Takové zahradní jezírko není určené ke koupání, ale svým vzhledem na nás bude působit uklidňujícím dojmem a přiláká k sobě ptáky i motýly.
Zahradní jezírko volme s ohledem na velikost naší zahrady a na to, kolik času chceme věnovat jeho údržbě. Obecně jej ale neumísťujeme na místo, kde celý den svítí slunce ani do místa, kde je přes celý den stín. Ideální je tak nějak uprostřed těchto míst… Také není vhodné jezírko umístit pod košatý listnatý strom, pokud z něj neustále nechceme vybírat spadané listí.
 

Jaké jezírko zvolit?

Chceme-li, aby rostliny a ryby v jezírku přezimovaly, bude lepší, pokud bude rozměrově větší s hloubkou minimálně 80cm. Větší jezírka a rybníčky vybudujme ze silné PE a PVC folie tloušťky 0,5mm až 1,5mm. Jezírka z folií se tvarují přímo terénem, na který se folie položí. V případě, že nám postačí malé jezírko do půdorysu cca 4m2, je možné zakoupit tvarovanou plastovou nádrž o objemu až metr krychlový.

Jezírko jako plastová nádrž

Takovéto jezírko založíme tak, že podle tvaru vybrané nádrže přesně vytvarujeme díru v zemi. Dbejme na to, aby námi tvarované hrany byly v rovnováze, nádrž by poté také nebyla osazena správně. Drny, které jsme opatrně odkryly při hloubení jezírka, použijeme na dosazení podél obvodu nádrže.

Větší jezírko z folie

Vybudování takovéhoto jezírka již vyžaduje větší zručnost, zkušenosti a nářadí. Většina folií se prodává v pásech a ty je nutné svařit. Folie se potom vyrovná podle reliéfu terénu. Sílu folie volme s ohledem na velikost a hloubku jezírka. Do velikosti 10 m2 a hloubce 90 cm stačí folie silná 0,5 mm. Rybníčky hluboké do cca 1 metru je lepší zhotovit z folie silné 1 mm. Na ještě hlubší použijme folii raději 1,5 mm.

Správné fungování jezírka

Poté, co jezírko zatížíme kameny a vysadíme rostliny, můžeme jej pomalu začít napouštět. Začněme hned s filtrací, abychom se zbavovali zčeřeného kalu. Čerpadlo by mělo být umístěné cca v polovině výšky jezírka, nevhodné je jeho umístění na dně. Vodu rybníčku by mělo přefiltrovat cca 4-5krát za den. Vhodné prokysličení je možné provést pomocí různých fontánek, vodopádů nebo vzduchových sloupců pod hladinou. Jen dobře prokysličená voda bude tím pravým místem pro život ryb a rostlin. Filtry volme co největší, aby jimi voda mohla protékat pomalu. Výkonné čerpadlo a malý filtr není správná volba, filtry se takto často ucpávají a mikroorganismy přestávají být aktivní. Trvalý provoz filtrování je třeba nechat běžet nepřetržitě, byť zpočátku se může zdát jeho účinek poměrně slabý. Během měsíce až dvou se ale situace ustálí a celý systém se sladí a začne fungovat. Ve filtru se totiž po této době stačilo vytvořit dostatek dobře okysličených mikroorganismů důležitých pro správný život pod vodou.

Rostliny v jezírku

Rostliny by měly být osázeny cca na 1/3 povrchu vodní hladiny. To mnohdy může představovat souvislý pás po obvodu jezírka. Pokud se začnou v jezírku tvořit řasy, hned zpočátku je likvidujme. Existují pro to různé přípravky a spolehlivě fungují i UV lampy. Přes ty je vedena voda, na kterou působí ultrafialové paprsky,  které způsobí, že se vznášející řasy spojí na hladině ve větším objemu a snadno se odstraní. UV lampa nemusí být zapnutá stále, stačí to ve chvíli, kdy voda již zezelená.

Rybky v jezírku

Ryby nevysazujme hned, ale až poté, co se trávy uchytí a zakoření. Ryby je možné v jezírku přikrmovat, ale není to nutné. Větší a dobře zazeleněné jezírko jim poskytne dostatek živin samo o sobě. Množství ryb volte s ohledem na objem vody.

  • Na jeden metr krychlový by mělo připadat cca 25 cm délky ryb. Nezapomeňme na to, že se nám ryby v jezírku začnou množit.

Ryby zahradní jezírko velmi oživí, navíc nám pomohou v boji proti nepříjemným komárům, kterým se v bahně na okrajích jezírka může dařit. Ryby si rádi pochutnají na jejich larvách a my máme po starostech.

Dbejme na bezpečnost

Zahradní jezírko bude v zahradě tvořit zajímavý a uklidňující kout. Bude se nám připomínat veselými odlesky slunce na jeho hladině a tichým šuměním při ztichlém večeru. Nezapomeňme ale na domácí zvířata a hlavně na malé děti. Pokud si vybudujeme hlubší jezírko se strmým břehem, může pro batolata představovat velké nebezpečí. A pokud vlastníme vodomilnou rasu psa (kočka do vody dobrovolně jen stěží vleze), můžeme řešit permanentní problém s mokrými stopami v domě.

ab
ab
ab
ab
ab