Kategorie

Sníte o zahradním jezírku?

Sníte o zahradním jezírku?
Vodní plocha na naší zahradě nám přinese spoustu potěšení. Takové zahradní jezírko není určené ke koupání, ale svým vzhledem na nás bude působit uklidňujícím dojmem a přiláká k sobě ptáky i motýly.

Zahradní jezírko volme s ohledem na velikost naší zahrady a na to, kolik času chceme věnovat jeho údržbě. Obecně jej ale neumísťujeme na místo, kde celý den svítí slunce ani do místa, kde je přes celý den stín. Ideální je tak nějak uprostřed těchto míst… Také není vhodné jezírko umístit pod košatý listnatý strom, pokud z něj neustále nechceme vybírat spadané listí.

Jaké jezírko zvolit?

Chceme-li, aby rostliny a ryby v jezírku přezimovaly, bude lepší, pokud bude rozměrově větší s hloubkou minimálně 80cm. Větší jezírka a rybníčky vybudujme ze silné PE a PVC folie tloušťky 0,5mm až 1,5mm. Jezírka z folií se tvarují přímo terénem, na který se folie položí. V případě, že nám postačí malé jezírko do půdorysu cca 4m2, je možné zakoupit tvarovanou plastovou nádrž o objemu až metr krychlový.

Jezírko jako plastová nádrž

Takovéto jezírko založíme tak, že podle tvaru vybrané nádrže přesně vytvarujeme díru v zemi. Dbejme na to, aby námi tvarované hrany byly v rovnováze, nádrž by poté také nebyla osazena správně. Drny, které jsme opatrně odkryly při hloubení jezírka, použijeme na dosazení podél obvodu nádrže.

Větší jezírko z folie

Vybudování takovéhoto jezírka již vyžaduje větší zručnost, zkušenosti a nářadí. Většina folií se prodává v pásech a ty je nutné svařit. Folie se potom vyrovná podle reliéfu terénu. Sílu folie volme s ohledem na velikost a hloubku jezírka. Do velikosti 10 m2 a hloubce 90 cm stačí folie silná 0,5 mm. Rybníčky hluboké do cca 1 metru je lepší zhotovit z folie silné 1 mm. Na ještě hlubší použijme folii raději 1,5 mm.

ab
ab
ab
ab
ab