Kategorie

Sníte o grilu? Vyberte si ten nejvhodnější

Grilování a rožnění je rychlé opékání masa nad silným tepelným zdrojem.
Zahradní gril je užitečný objekt pro pořádání malých oslav a rychlých občerstvení. Gril si můžeme zakoupit nebo i poměrně snadno postavit.

Nejjednodušší gril

Vzhledem k tomu, že gril nemusí splňovat žádná specifická kritéria, můžeme ho jednoduše vytvořit z mřížky, kterou podložíme kameny. Tento typ grilování je spíše než do zahrady doporučován jako náhrada klasického grilu při pikniku někde v přírodě.

Přenosné grily

V obchodech nalezneme široký sortiment grilů dvou typů - kovové nebo keramické. Keramická nebo plechová mísa je vložena do kovového rámu s nožičkami o různé výšce, od 20 –80 cm, podle typu grilu. Dno mísy slouží jako rožniště, asi 15 cm nad ní je grilovací mřížka, kterou je možno posunovat do různých úrovní. Můžeme ji i celou odebrat a nasadit místo ní rožeň, na který se maso napichuje.

Zděné grily

Výběr materiálu pro zdivo je věcí vkusu každého z nás. Použít můžeme jakýkoli kámen, beton nebo cihly. Měkký kámen (například pískovec) není moc vhodný - musí se často brousit, protože rychle zvětrává. Kvalitní a pěkné jsou mrazuvzdorné zvonivky - tvrdé šamotové cihly. Seženeme je v různých barevných odstínech od nažloutlé až po červenohnědou.

Postavme si sami

Pro stavbu tohoto zajímavého krbu budeme potřebovat šamotové cihly a beton. Připravíme si plochu o rozměru asi 1 x 1 m. Odstraníme ze země zbytky rostlin, srovnáme ji a nalijeme vrstvu betonu. Ten vytvoříme smícháním 2-3 dílů písku a jednoho dílu cementu. Na ploše vyzdíme asi 25 cm vysoký sokl a spáry zalijeme maltou. Na zhotoveném soklu vyzdíme popelník o rozměrech 15 x 15 x 15 cm, nad kterým bude uložen litinový rošt, který bude zároveň tvořit dno grilu. Nad popelníkem vyzdíme ze šamotových cihel ohniště. Nezapomeňme zabudovat úchyty na grilovací mřížku nebo na rožeň. Celá stavba bude působit uceleněji, pokud ke grilu přistavíme i dřevník na ukládání polen.

Kamenný stůl s grilem

Zajímavou a oblíbenou konstrukcí je gril v podobě stolu. Zhotovíme ho tak, že na betonový základ vyzdíme z kamene dutý sloup kruhového průřezu a vložíme do něj cementovou trubku. U země vytvoříme otvor, abychom mohli vybírat popel. Na horní část sloupu, do výšky zhruba půl metru, položíme kruhovou betonovou desku o průměru 80 cm.

Výroba betonové desky

Betonovou desku vyrobíme pomocí bednění z pásu ocelového plechu o tloušťce 1,5 mm. Plech sepneme obručí z páskové oceli. Doprostřed této formy vložíme bednění pro čtvercový středový otvor o velikosti 25 x 25 cm. Toto bednění zhotovíme jednoduše z prkýnek. Před betonováním natřeme vnitřní plochu ocelového bednicího pásu olejem, aby se po zatvrdnutí betonu forma snadno odstranila. Do středového čtvercového otvoru nakonec vsuneme děrovanou misku na dřevěné uhlí a přes otvor při rožnění položíme mřížku. Po rožnění otvor zakryjeme ocelovou deskou.

ab
ab
ab
ab
ab