Kategorie

Snazší vystěhování nájemníků podle připravované novely občanského zákoníku

Ministerstvo spravedlnosti chce v novele občanského zákoníku více uvolnit smluvní vztahy mezi majiteli a nájemci nájemních bytů a zjednodušit tak pro majitele ukončení nájmu.
Výpověď z bytu bez udání důvodu s výpovědní lhůtou dva roky. Takovou možnost by měli mít majitelé bytů vůči nepohodlným nájemníkům. Chce se tím zamezit fingovaným výměnám bytů a přechodů nájmů, které je umožněno stávající právní úpravou. Novelu předloží ministerstvo spravedlnosti vládě do konce roku. Nová úprava by měla začít platit po skončení deregulace činží, tedy nejdříve od ledna 2011.

Přílišná ochrana nájemců

Podle ministerstva spravedlnosti stávající právní úprava poskytuje vysokou ochranu nájemcům, zejména těm, kteří získali nájemní smlouvu na byt před rokem 1990. Podle ministerstva je třeba poskytovat ochranu nájemci pouze v nezbytných případech a jen po nezbytně nutnou dobu. Současně prý nelze podle ministerstva spravedlnosti nutit pronajímatele, aby proti své vůli setrval ve smluvním vztahu s nájemníkem. Základem pro spekulace s byty je podle ministerstva spravedlnosti údajně přílišná ochrana nájemců spočívající ve výčtu výpovědních důvodů a v povinnosti pronajímatele poskytnout ve stanovených případech nájemci bytovou náhradu. "Socialistické právo nerespektovalo zásady vlastnického práva. Návrh počítá s tím, že pokřivené nájemní vztahy již budou nastaveny tak, jak je to obvyklé v evropských zemích," řekla včera mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová. Teď je možné dát nájemníkovi výpověď jen v některých případech. Například když neplatí nájem nebo když majitel potřebuje byt pro sebe nebo pro své blízké. A pokud například nejde o notorického neplatiče, musí s výpovědí souhlasit i soud.

Dvouletá výpovědní lhůta bez uvedení důvodu

Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek již dříve uvedl, že navrhuje, aby majitelé domů mohli dát dvouletou výpověď nájemníkům, a to bez uvedení důvodu. Majitelů domů podle předsedy Tomislava Šimečka požadují jednoletou výpovědní lhůtu. Zcela nepřijatelné je naopak podle Stanislava Křečka ze Sdružení ochrany nájemníků dostat výpověď bez udání důvodu a bez náhrady. Výpověď bez udání důvodů musí být podle něj přezkoumán soudem. "Navíc se tato výpověď vztahuje i na bytová družstva. Takže by při výpovědi přestal být nájemník i členem družstva a přišel byt tak o možnost bydlení v družstevním bytě," dodal Křeček.

Zneužívání nájemního práva

Nájemníci využívají své nájemní právo podle ministerstva spravedlnosti ke svému obohacení v případech, kdy například prodají dekret k obecnímu nájemnímu bytu. Stejně tak je tomu podle ministerstva i v případě nelegálních podnájmů, realizovaných za tržní ceny, kdy právní úprava jen obtížně umožňuje rozlišit případy, kdy jde o vedení společné domácnosti a kdy o podnájem. Majitel v takových případech byt pronajímá "na černo" a je veden s nájemcem dohromady jako uživatel společné domácnosti.
  • Nyní je v Česku asi 800 000 bytů s regulovaným nájemným, z nichž asi 420 000 vlastní jednotlivci nebo firmy. Zbytek patří obcím.
ab
ab
ab
ab
ab