Kategorie

Snadný trik pro udržení většího pořádku

Kdy vypadá vaše bydlení neuklizeně? Je to jednoduché: Když je příliš mnoho věcí na očích. Můžete mít doma čisto, ale pokud všude něco leží nebo se schovává v koutech, nikdy to nevzbudí dojem pořádku.

Řešení je zdánlivě snadné. Chce to úložné prostory. Není vaše vina, že neumíte udržet tisíc drobností v dokonalém zákrytu. Není vaše vina, že se během pár dnů zase rozprchnou, navrší a budou vypadat neuspořádaně. Prostě by neměly být na očích, ne v takovém množství a ne stále. Tuto jednoduchou odpověď je ale samozřejmě potřeba rozebrat.

Třídění především

Nemá smysl hledat úložiště pro každou drobnost, když máte doma příliš mnoho nepotřebných a polozapomenutých věcí. Alespoň dvakrát ročně proto udělejte velké generální třídění a cokoli, na co jste si už dlouho nevzpomněli a není to zvlášť důležité, jednoduše vyhoďte, prodejte nebo darujte. Ani předměty, které mají sentimentální hodnotu, se nedají střádat donekonečna. Rodinná alba nebo dárky si nechte, ale schraňovat každý kamínek z dovolené je dlouhodobě opravdu moc.

Krabice a krabičky

Zbyly vám tedy už jenom věci, které stojí za to uložit? Výborně. Teď přišel čas myslet na menší i větší úložné boxy, pytle a podobně. Dávejte pozor na to, aby všechny byly stohovatelné, unesly požadovanou zátěž a umožňovaly snadnou manipulaci. Inspirujte se radami pro stěhování a skládejte věci do boxů podle účelu, případně podle místnosti, kam patří. V tomto případě ale samozřejmě nemusíte tolik šetřit a pořizovat hnědé kartonové krabice, na trhu je mnoho variant barevných papírových i plastových boxů. Ty nejmenší mohou volně sedět například na pracovní desce (pokud jich nebude hodně), střední naskládáte do polic ve skříni a velké, případně vylepšené kolečky, patří pod postel, do komory nebo na půdu

Zásuvky a přihrádky

Alternativou menších krabic jsou zásuvky pracovních stolů a další malé úložné prostory. Nedávejte však do nich předměty volně, vytvořil by se další nepořádek, i když méně viditelný. Pořiďte si organizéry, případně upotřebte prázdné krabičky, hrnky, misky a jiné vhodné pomůcky. Dokumenty před uložením do zásuvek rozdělte do složek a barevně je označte, abyste měli přehled, čeho se týkají. Základní princip tkví v tom, aby pokud možno žádná jednotlivost nebyla v zásuvce jen tak volně. Díky tomu bude také mnohem snazší jednou za čas tyto prostory vyčistit.

Pozor na velké skříně

V našich domácnostech jsou už dlouho oblíbené velké skříně, především šatní. Mají samozřejmě jasnou výhodu - vejde se do nich hodně. To má však bohužel svou daň, protože velká skříň zabírá mnoho místa nejen prakticky, ale také pocitově. Jak z toho ven? Pokud svoje bydlení teprve navrhujete, máte ideální možnost pamatovat na zádveří, výklenky a jiná místa, kam se mnoho schová, aniž byste měli pocit, že vás nábytek z domova vytlačuje. V případě, že je prostor vašeho bytu daný a vy už s ním příliš nenaděláte, je o to důležitější zbavovat se nepotřebných věcí a udržet svoji domácnost "lehkou". Využijte místo pod postelí, kupujte nábytek s úložnou funkcí a před uložením všechno pečlivě skládejte, abyste maximálně využili prostor, který máte k dispozici.

ab
ab
ab
ab
ab