Infrakabina se dá bez velkých příprav instalovat i do bytu v paneláku. Je úsporná, pro jedno použití spotřebuje cca 1kWh. Provoz je až desetkrát levnější než u běžné sauny. Původně se tento typ přístroje používal pouze v lékařství, ale dnes se rozšířil do soukromého bydlení i veřejných podniků.
Kupodivu existuje i v naší technologické civilizaci vysoké procento lidí, kteří upadají v třas při slovech „paprsky“ a ve mdloby při „proniknutí záření pod kůži“.
Patrně nedávali na základní škole pozor ve fyzice. Přesto se jim raději neposmívejme – málokterý fyzikář dovede učit poutavě. Kromě toho – a hlavně – čtyřicet let strašení jadernou válkou přineslo své ovoce. Strach a pocit ohrožení se logicky rozšířil téměř na všechno, co souvisí s fyzikou, se zářením zvláště.
Takže abychom zametli: snad každá bytost se ráda vyhřívá na sluníčku. Jsou to právě infračervené paprsky, které prohřívají svalstvo, mírně aktivizují metabolismu a vyvolávají blažené pocity. Zejména v zimě je zřejmé, že to nemusí být teplota vzduchu, které tělu i duši přináší úlevu a libé pocity – je to přímé působení slunečních paprsků.
Rohová infrakabina
Infrakabina poskytuje možnost regenerace organismu s podobným účinkem jako u saunování. Odlišný je pouze typ přenosu energie. Zde jen menší část energie ze zdroje ohřívá vzduch, více než tři čtvrtiny absorbuje povrch těla a podpovrchové vrstvy tkání do hloubky čtyř centimetrů. Přímo v nich se uvolňuje teplo.
Některé zdroje uvádějí vyšší účinnost vylučování škodlivin z těla, nemusíme se však pouštět do studia lékařské litaratury, nám stačí, že je efekt podobný jako u sauny.
Navíc má infrakabina jednu podstatnou provozně technickou vlastnost: neprodukuje páru a pracuje s teplotou vzduchu od 35 do 55 ºC, což neklade žádné nároky na okolí, na rozdíl od sauny (kolem 100 ºC) nebo parní kabiny (sice jen 50 ºC, ale až 100% vlhkost). Kromě toho nahřátí na provozní teplotu trvá jen 5-10 minut.
Článek z kategorie: Archiv
Slunce zavřené v kabině
263