Kategorie

Slunce zavřené v kabině

Infrakabina se dá bez velkých příprav instalovat i do bytu v paneláku. Je úsporná, pro jedno použití spotřebuje cca 1kWh. Provoz je až desetkrát levnější než u běžné sauny. Původně se tento typ přístroje používal pouze v lékařství, ale dnes se rozšířil do soukromého bydlení i veřejných podniků.
Kupodivu existuje i v naší technologické civilizaci vysoké procento lidí, kteří upadají v třas při slovech „paprsky“ a ve mdloby při „proniknutí záření pod kůži“. Patrně nedávali na základní škole pozor ve fyzice. Přesto se jim raději neposmívejme – málokterý fyzikář dovede učit poutavě. Kromě toho – a hlavně – čtyřicet let strašení jadernou válkou přineslo své ovoce. Strach a pocit ohrožení se logicky rozšířil téměř na všechno, co souvisí s fyzikou, se zářením zvláště. Takže abychom zametli: snad každá bytost se ráda vyhřívá na sluníčku. Jsou to právě infračervené paprsky, které prohřívají svalstvo, mírně aktivizují metabolismu a vyvolávají blažené pocity. Zejména v zimě je zřejmé, že to nemusí být teplota vzduchu, které tělu i duši přináší úlevu a libé pocity – je to přímé působení slunečních paprsků. Rohová infrakabina Infrakabina poskytuje možnost regenerace organismu s podobným účinkem jako u saunování. Odlišný je pouze typ přenosu energie. Zde jen menší část energie ze zdroje ohřívá vzduch, více než tři čtvrtiny absorbuje povrch těla a podpovrchové vrstvy tkání do hloubky čtyř centimetrů. Přímo v nich se uvolňuje teplo. Některé zdroje uvádějí vyšší účinnost vylučování škodlivin z těla, nemusíme se však pouštět do studia lékařské litaratury, nám stačí, že je efekt podobný jako u sauny. Navíc má infrakabina jednu podstatnou provozně technickou vlastnost: neprodukuje páru a pracuje s teplotou vzduchu od 35 do 55 ºC, což neklade žádné nároky na okolí, na rozdíl od sauny (kolem 100 ºC) nebo parní kabiny (sice jen 50 ºC, ale až 100% vlhkost). Kromě toho nahřátí na provozní teplotu trvá jen 5-10 minut.

Kontraindikace infrakabiny

+ Jste-li nemocní, poraďte se o používání infrakabiny se svým lékařem. Zeptejte se na možnou interakci s léky, které užíváte. + Nedoporučuje se zvýšení teploty tělového jádra u lidí, kteří se léčí adrenalinem, kteří mají  upus erytematosus anebo sklerózeumultiplex. + Teplo se nemá používat 48 hodin po akutním poškození kloubního pouzdra, anebo do té doby, než dojde ke snížení teploty a zmenšení otoku kloubu. Pokud jsou otoky kloubů chronického charakteru, léčba jakýmkoli zvyšováním teploty nemusí působit nejlépe. Intenzivní prohřátí je striktně zakázáno při infekcích jakéhokoli charakteru + Kovový materiál, umělé klouby, kosti a jakékoli jiné chirurgické implantáty obecně odrážejí infračervené paprsky, a proto nejsou infra systémem zahřívány. Nicméně i v tomto případě se poraďte s lékařem. + Infrakabiny se nedoporučují lidem se silikonovými implantáty.

Jak využít infrakabinu:

Jedenkrát až dvakrát týdně potná kůra 30-40 min. při teplotě 50-60°C. Potivost může být dvakrát až třikrát vyšší než v klasické sauně. Na závěr se doporučuje omytí vlažnou vodou ve sprše nebo vaně. Denní použití k prevenci organizmu, přípravě ke sportu, léčebné kůře a před klasickou masáží v délce 5-15 min. ihned po zapnutí sauny, v lehkém oblečení při teplotě do 60°C.

Stavební příprava

Obecně je potřeba pouze zarovnaný povrch. Kabinu je možné umístit kdekoliv v interiéru. Stavebnicový systém s vlastní podlahou nevyžaduje žádné stavební úpravy. Nízká spotřeba elektrické energie cca 1 200 – 3 000 W / 220 V nevyžaduje úpravy elektroinstalace, stačí připojit kabinu do zásuvky jako kterýkoli běžný spotřebič. U některých modelů se přímo počítá s možností přestěhování, například na zimní dovolenou na chalupě.
ab
ab
ab
ab
ab