Kategorie

Slunce pod střechou

Doby, kdy byly podstřešní prostory využívány jen jako sušárny nebo sklady, jsou dávno pryč. Dnes je jen málokdo nechává nevyužité, ať už jde o novostavbu nebo o rekonstrukci staršího domu. A nemusí jít vždy jen o úpornou snahu racionálně řešit prostorové poměry. Pokud se tedy rozhodnete půdní prostor intenzivně využívat, stane se pro vás jednou z hlavních otázek jeho osvětlení.
Šikmé střešní konstrukce poskytují nebývalé tvůrčí možnosti řešení interiéru, zároveň ale mohou působit problémy při volbě toho, jak zde budeme pracovat s venkovním světlem. Nároky na osvětlení v podstřešním prostoru jsou zvlášť velké také proto, že jde často o konstrukčně komplikované, "netradiční" prostory.

Střešní okno může tvůrčím způsobem doplnit netradiční podstřešní prostor

Pro koupi bytu či domu můžete využít úvěr Nízká hyposplátka od Raiffeisen stavební spořitelny. Čekejte bezkonkurenční úrok úvěru 3,5% p.a. Přitom měsíční splátka milionového bytu bude činit 5 750 korun! Zde se dozvíte více

Kolik světla potřebujeme?

Nejprve je třeba zvolit nejvhodnější umístění okna do střešního pláště. Tady platí, že střešní okna se mohou osazovat jen na střechy se sklonem od 20 do 90º (pokud je sklon střechy menší než 20º, je nutné okno osadit do pomocného rámu, který zajistí větší sklon okna). Úroveň prosvětlení podstřešního prostoru pak ovlivňuje samozřejmě nejvíce velikost okna nebo oken - tedy velikost plochy, skrze níž světlo přichází. Potřebné množství světla snadno vypočteme z poměru plochy podlahy a transparentní části oken. Ta by měla zaujímat nejméně 8 až 10% podlahové plochy. Při výpočtu bereme také v úvahu venkovní světelné poměry - celkovou orientaci stavby, zastínění stromy nebo okolními budovami apod.

Montáž střešních oken je třeba svěřit odborníkům

Správná výška

Dalším důležitým momentem, který ovlivňuje úroveň prosvětlení prostoru pod střešními okny, je jejich umístění ve vztahu k interiéru, tedy "výška", v jaké je okno umístěno ve vztahu k interiéru. Obecně platí, že horní okraj rámu okna by měl být asi ve výšce 180 až 220 centimetrů, tedy o něco výše, než jaká je podchozí výška podkrovní místnosti. Dolní okraj oken by měl být asi 90 centimetrů nad podlahou, ale v některých případech (větší sklon střechy) lze uvažovat i o nižší hodnotě.

Výpočet potřebného množství světla musíme provést ještě ve fázi projektu

Komfort se vším všudy

Funkčnost střešních oken v současnosti může zvýšit řada doplňkových prvků. Zastínit místnost nebo ji zcela zatemnit lze pomocí vnitřní rolety, kterou lze libovolně nastavit. Rolety zároveň mohou být vybaveny termovrstvou, která v chladném období brání úniku tepla z místnosti, v létě zase může pomoci udržet snesitelnou teplotu. Dalším doplňkem, který reguluje množství přicházejícího světla, a přitom umožňuje výhled, jsou žaluzie, jejichž lamely mohou být naklápěny v rozsahu 180º při jakémkoli sklonu střechy. Obavy, že vaše okno poškodí venkovní vlivy - pád větví nebo třeba krupobití - pomůže rozptýlit předokenní roleta vyráběná z hliníku, titanzinku nebo mědi, která také chrání před nadměrným teplem při slunečním osvitu. V nabídce doplňků najdeme ještě například tepelně i světelně izolační markýzy, sítě proti hmyzu a další drobnosti vylepšující funkci oken a komfort bydlení v podkroví.
ab
ab
ab
ab
ab