Kategorie

Slimáci nebudou mít šanci

Slimáky většina lidí považuje za zkázu zahrady. Jen jeden z nich dokáže naklást až 10.000 vajíček. Existuje vůbec někdo, kdo by je zbožňoval?
 
Slimáčí nájezdy sice ničí především naše pozemky, ale nám taky dávají pořádně zabrat. Slimák, jakožto tvor, není pohledný. Přesto se na ně musíme na zahrádkách dívat, a co víc, musíme je sbírat. Chceme přece, aby naše práce nepřišla vniveč a úroda byla co největší.
 

Plži a jejich noční aktivita

Slimák je noční tvor. Ostatně, kolikrát na jaře skotačíme na posekaném trávníku, hrajeme si s dětmi a slimáci nikde. Ale uplyne nějaká ta chvíle a hle, v trávě se to slimáky jenom hemží.
 
Plži jsou aktivní především v noci, nejpozději v časných ranních hodinách. Poté se schovávají pod listy, do trhlin v půdě, či do štěrbin. Málokdo z nás tuší, že pouze 10% slimáků vylézá v noci ven! Zbylých 90% žije v půdě. Teď se mnozí zhrozíme, ano, přitom těch nechutných tvorů máme na zahradě tolik desítek, ne-li stovek.
 
Slimáci nejvíce škodí na jaře a na podzim. Mají dvě a více generací do roka a dospělí slimáci se údajně dožívají tří let. Pokud je tedy drasticky nezničíme my sami. Zimu přežívají v horní vrstvě půdy a zrovna tak i do půdy kladou vajíčka. Z těch se pak další rok vyvinou noví škůdci. Představte si, že jeden takový slimák dokáže naklást až 10 tisíc vajíček!
 

Jak na slimáky?

Slimáky je dobré ve večerních hodinách posbírat a zlikvidovat. Jak na ně?

Sůl

Ideální je sůl. Stačí hrstka soli.

Vápno či saze

Dobrou prevencí je také vápno či saze, protože to jsou vrstvy, které slimáci neradi a velice obezřetně se jim vyhýbají.
 
Další dobrou radou pro snížení výskytu slimáků na naší zahradě je pravidelné sekání zahrady. Slimáci nesnáší špačky, žáby či ježky. Určitě tyto jednotlivce či skupinky nevyhánějme, máme-li slimáky na zahradě.
 
V obchodních řetězcích nám také doporučí granulky na likvidaci slimáků. Důležité je nenechávat na záhonech zbytečně rostlinný odpad a v létě zahradu zalévat tak, aby cesty do setmění stačily oschnout.
 

Co plži nesnášejí?

Plži nesnáší rostliny, jako je hořčice, řeřicha zahradní, šalvěj, tymián či kerblík. Právě kerblík je vhodné vysévat k salátovým zeleninám, které chrání před slimáky. Nejen kerblík obsahuje aromatické silice, z minerálních látek hlavně hořčík a železo a tyto silice v půdě slimáky odpuzují.
 
K chemickým prostředkům ničící slimáky bychom se měli uchýlit až v případě přemnožení slimáků a plžů. A většinou je používáme po dešti, umístíme je na cestičky, kolem záhonů. Slimáci jsou tvorové, kteří nepřináší nic užitečného. Nezbývá nám tedy nic jiného, než se smířit tím, že jsou mezi námi, ale že jejich výskyt můžeme často ovlivnit. Nočním lovům třikrát zdar a nezapomeňte mít po ruce baterku.
ab
ab
ab
ab
ab