Kategorie

Sladký domov ve 3D a zadarmo

Přesně to vás čeká, pokud použijete program Sweet Home 3D, jež je zcela zdarma. Pryč jsou doby neustálého přestavování pokoje a zjišťování toho, jak se vám tento stav bude líbit a jak bude vyhovovat.
O co tedy vlastně jde? Program Sweet Home 3D slouží k tomu, že si vytvoříte půdorys vašeho domu, bytu či pokoje. V tomto plánku, který mírami přesně odpovídá vašim místnostem, začnete umisťovat libovolné zařízení, nábytek, elektroniku, dekorace a tak dále. Snadno tak zjistíte, jak se vám co do místnosti vejde a jak to bude vypadat.

Jednou měř, dvakrát řeš

Přesně takto můžete obrátit známé pořekadlo, pokud používáte Sweet Home 3D. Rozhraní programu představuje fakticky čtyři okna, jejichž velikost lze libovolně upravovat. V prvním okně se vám zobrazují složky obsahující jednotlivé části vybavení, které lze umístit do pokoje. V druhém okně naleznete seznam všeho, co jste instalovali, třetí okno představuje jednoduchý plánek místnosti a ve čtvrtém naleznete 3D pohled na výsledek.

Pokud se budeme držet uvedeného přísloví, pak oním jedním měřením bude vytvoření půdorysu vaší místnosti. V okénku s plánkem do souřadnic namalujete stěny, jejichž přesný rozměr se vám při kresbě zobrazuje. Dosáhnete tak skutečných rozměrů vašeho reálného pokoje. Během celé vaší tvorby je vše rovněž v reálném čase znázorňováno ve 3D pohledu tak, jak můžete na obrázku výše.

Stěhováků není zapotřebí

Alfou a omegou celého programu je zařizování vašeho pokoje. V prvním okně si můžete vybrat z velkého množství nábytku, dekorací a dalšího vybavení. To poté přetáhnete myší do okna s plánkem a umístíte. Aby vše sedělo, jak má, a odpovídalo co možná nejvíce realitě, lze zařízení libovolně otáčet, měnit jeho rozměry, posunovat apod.

Díky tomuto umístění lehce poznáte, jestli se vám vybraný kus nábytku do místnosti vůbec vejde, zda je jeho instalace vhodná právě do této části pokoje a jestli se hodí i k dalším kusům vybavení bytu. Sladit vše potřebné však nelze jen pomocí rozměrů. Důležitá je pochopitelně i barevná souhra. I zde vám Sweet Home vychází vstříc a nabízí volný výběr barev, materiálů a textur pro váš nábytek.

Představivosti není třeba

To, proč je za názvem programu „3D“, zjistíte, jakmile vaše oko shlédne pod okno s plánkem, do kterého umisťujete nábytek. Zde se vám krásnou trojrozměrnou grafikou zobrazuje váš útulný pokojíček. Program vám dokonce nabízí dva různé pohledy, jichž můžete využít. Ten první je jakoby očima ducha vznášejícího se nad celým pokojem, jak můžete vidět na obrázku číslo 2.

Druhý pohled se nazývá virtuální návštěva. Spočívá v tom, že jste prakticky uvnitř svého obydlí a pohled v 3D okně ovládáte pomocí kamery umístěné v okně s plánem. Můžete jí vidět na obrázku červeně zakroužkovanou. Kamerku pak posunujete po místnosti a měníte její sklon, čímž se mění i obraz, který se promítá do 3D okna.

Hodí se do každé domácnosti

Na otázku, komu je tento program určen, se dá odpovědět tak, že prakticky každému, kdo si plánuje přestavět svůj byteček, domeček či pokojík. Ano, i pro takto náročné přebudovávatele je Sweet Home 3D určen. Nemusíte tedy nutně zůstat pouze u návrhu jednoho pokoje, můžete bez problémů vymodelovat celý byt i vícepatrový dům.

 

Široce rozšířitelným dělá program i jeho licence, která nese označení freeware – tedy zcela zdarma. Malou vadou na kráse může být pro českého uživatele absence české lokalizace softwaru. Na druhou stranu není angličtina v programu nijak náročná a vlastně ani ne moc potřebná. Sweet Home 3D tak lze všem jen vřele doporučit.

Autor: eTeks

Velikost Souboru: 24,1 MB

Operační systém: Windows 2000, Windows XP, Windows Vista

Licence: Freeware

Stáhnout: zde

Plusy: Cena programu, příjemné uživatelské prostředí, lehké ovládání

Mínusy: Absence české lokalizace, trochu nešikovné ovládání 3D okna z pohledu ducha

ab
ab
ab
ab
ab