Kategorie

Škodí nábytek vašemu zdraví?

Nábytek se v dnešní době vyrábí z mnoha různých materiálů. Často se stává, že různé materiály v kombinaci s lepidly zamořují vzduch chemickými látkami. Jednotlivé materiály mohou splňovat požadovaná kritéria, ve spojení s dalšími látkami však již mohou být škodlivé.

Nemusí platit, že nábytek vyrobený z masivního dřeva bude vhodnější než výrobky z dřevovkláknitých desek. V dnešní době splňují tyto desky přísná kritéria a výskyt zvýšeného množství formaldehydu je již naštěstí výjimkou. Původcem zamoření bytu formaldehydem však mohou být často lepidla. V lacích se zase mohou objevovat nevhodná rozpouštědla. A dřevo? Zejména některé jehličnany obsahují ve svém dřevě terpeny – látky vyvolávající u některých jedinců alergie. Jaký nábytek nakonec vybrat?

Dřevěný nábytek

Dřevo je nejstarším používaným materiálem k výrobě nábytku. Jedná se přírodní materiál, který kolem sebe šíří typickou vůni, je příjemný na omak a hodí se do každého interiéru. Různá struktura let a žilkování činí z každého kusu nábytku nezaměnitelný originál. Jako přírodní, obnovitelný zdroj nezatěžuje životní prostředí a je lehce zpracovatelný. Má nejlepší předpoklady pro to, aby se z něj stal materiál pro zdravé bydlení. Poptávky po dřevěném masivním nábytku každoročně rostou.

Masivní dřevěný nábytek není celodřevěný nábytek

Podle definice nábytkářského průmyslu znamená pojem „masivní dřevo“ to, že všechny díly nábytku jsou ze stejného druhu dřev a nejsou opatřené dýhou. O nábytku z masivního dřeva však také uslyšíme v případě, kdy ze dřeva jsou vyrobené pouze čela, police a soklové lišty, zatímco dna skříní a zásuvek či postranní a zadní stěny jsou nahrazeny dřevovláknitými materiály, které za určitých okolností obsahují stopová množství formaldehydu.

Nevýhoda dřeva – terpeny

Některá jehličnaté stromy obsahují ve svém dřevě velké množství terpenů. Terpeny jsou látky, díky nimž cítíme charakteristickou vůni dřeva. Pro některé citlivé jedince to však může být spíš na obtíž, protože dokáže vyvolat alergickou reakci.

  • Dřevo z jehličnanů uvolňuje terpeny, kyselinu octovou, formaldehyd a jiné aldehydy.
  • Dřevo z listnatých stromů uvolňuje kyselinu octovou a další kyseliny karboxylové.

Pozor na laky

Ani masivní dřevo se většinou neponechává bez povrchové úpravy. Přírodní obroušený dřevěný povrch je sice příjemný na omak, ale pokud nemá žádnou ochrannou vrstvu, brzy by se ušpinil a zůstaly by na něm nevzhledné stopy nečistot, vlhkost a otisky. Nejšetrnější je voskování nebo olejování dřeva, které navíc zachovává jeho přirozenou strukturu. Bohužel tyto metody nejsou příliš trvanlivé. Nátěry a laky jsou odolnější, mohou však zase obsahovat organická rozpouštědla. Občas se ještě používají nitrocelulózové laky, které mohou obsahovat až osmdesát procent rozpouštědla!

Dřevovkláknité materiály

Oblíbenou náhražkou dřeva jsou dřevovkláknité materiály, jako dřevovláknité desky, překližky nebe nábytkové desky MDF, které jsou vyrobené z lisovaných dřevěných třísek. Kvalitní dřevovkláknitých materiálů se bát nemusíme, nové předpisy již naštěstí dbají, aby byly dřevovláknité materiály k našemu zdraví šetrné.

  • Do 80. let minulého století bylo povoleno až 30 ppm (parts per milion = miliontin) formaldehydu.
  • V současnosti je povoleno maximálně 0,1 ppm zdravotně závadné látky.

Pozor na levný nábytek

Nábytek dovážený ze zahraničí je třeba posuzovat mnohem kritičtěji než tuzemský. Zatím neexistuje žádná důkladná kontrola, která by zaručila stoprocentní zdravotní nezávadnost importovaného zboží. Obezřetní bychom měli být zejména u nábytku s koženými potahy. Ten ještě dnes často obsahuje nebezpečný PCP (pentachlorfenol, rakovinotvorný biocid používaný proti houbám).

Neřízené kácení pralesů

Většina materiálu k výrobě levného nábytku pochází z nešetrné lesní těžby – plošného rabování lesů a pralesů. Často můžeme vidět nábytek z mahagonu, teaku nebo dalších tropických dřev. Je třeba si ale uvědomit, že v zemích, kde se tyto suroviny těží, nefunguje ekologické lesní hospodářství. V roce 1990 bylo pokáceno 13 milionů hektarů tropického lesa, což je například plocha všech německých lesů.

ab
ab
ab
ab
ab