Kategorie

Sklo v kuchyni, I. díl

Sklo v kuchyni nemusí znamenat nutně jenom skleničky, talíře nebo výplň dvířek. V současné době se v moderních kuchyních sklo často používá jako výrazný, zároveň však pohledově lehký a elegantní materiál.
Využití nachází tento materiál na místě polic (ať již v prosklených skříňkách nebo mezi nimi), barů nebo stolových desek.

Zakomponováním skleněných prvků provzdušníte vaši kuchyň

Skleněné police

Do skříněk je vhodné umístit skleněné police tehdy, je-li sklo také ve dvířkách. Skleněná police má ve tloušťce 4 mm dostatečnou nosnost a působí mnohem lehčím dojmem, než klasická dřevěná police. Pod tyto police je ale nutné použít gumou nebo silikonovým potahem opatřené podpěrky. Ve skříňkách koncových, kde mají police malé rozměry a jsou přichycené pouze na malé části, je nutné a bezpečné použít podpěrku s čelistí. Skleněné police mezi skříňkami mohou být v různých tloušťkách, často se ale používají o něco mělčí, než jsou horní skříňky. Buď je možné tyto police připevnit na zeď pomocí čelisťového držáku, nebo se pokládají například na chromované tyčky vetknuté do stěny.

Skleněný bar působí lehce a honosně

Skleněné bary

Takovýto bar bude i ve velkém rozměru působit lehce a honosně. U barů je dobré zvolit tloušťku skla cca 12 mm – v této síle materiálu je již sklo tak pevné, že je možné se o něj bez problému opírat. Pro větší bezpečnost je možné použít bezpečnostní tříštivé sklo. Sklo je možné řezat v nejrůznějších tvarech, bar nemusí být nutně obdélníkového půdorysu. S trochou fantazie si můžeme nechat vyrobit například bar zvlněný. Uchycení takovýchto barů se provádí pomocí barových nohou, na které se sklo lepí speciálním lepidlem. Šroubování barů k podpěrám je velice nevhodné.

K výrobě skleněných stolů se užívá  hrubší vrstvy skla

Skleněné stoly

Skleněná stolová deska není jako taková přímo ideální pro pokládání dalších skleněných talířů nebo skleniček. Když však použijeme prostírání, stane se ze skleněného stolu výrazný a přesto opticky lehký prvek kuchyně nebo jídelny. Na stůl je nutné použít taktéž silnější skleněnou desku, aby se sklo neprohýbalo – navíc je vhodné jako rám stolu kolem celé desky umístit například hliníkový profil. Velice efektní jsou stoly s vrchní deskou v laku ve vysokém lesku. Takovýto materiál je však pro stolování nepraktický. Stačí na něj ale přiložit tenkou desku skla a rázem je po problému s poškrábáním. Skleněnou desku není ani potřeba nijak lepit, "přisaje se“ a bude držet sama.
ab
ab
ab
ab
ab