Kategorie

Sklo v interiéru

Sklo je vzdušné, lehké, atraktivní a bezesporu magické s nádechem tajemna. Prosvětlit interiér skleněnými prvky a získat tak jedinečný, neotřelý vzhled se může ukázat jako dokonalý nápad.
 

Sklo je pro bytové architekty výzvou. Fantazii se meze nekladou, a je-li majitel bytu milovníkem skleněné krásy, může mít ze skla téměř všechno.

Sklo, kam se podíváš

Využití skla v interiéru je téměř bezbřehé. Máme-li dostatek odvahy a finančních prostředků, nemusíme zůstat pouze u prosklených dveří a příček, skleněné může být zábradlí a ze speciálního tvrzeného skla můžeme mít i samotné schodišťové stupně. Nenapadá vás, jak sklo uplatnit třeba v kuchyni?
 
 
Například obklady mohou být skleněné, a navíc, dekorace za skleněnou stěnou můžeme měnit, jak je nám libo. Deska může také překrývat barevně natřenou zeď, čímž docílíme žádaného efektu, který vytváří malba v kombinaci se sklem, a zároveň je malba chráněná a snadno omyvatelná.
 
 
Sklo se může objevit také v koupelně v podobě skleněného umyvadla nebo vany. Méně extravagantní, ale o to stále více oblíbené, jsou skleněné tvárnice, z kterých můžeme stavět podobně jako z cihel.
 

Skleněné tvarovky - luxfery

Luxfery, dnes také někdy nazývány jako vitrabloky, byly velice oblíbené již v komunistickém Československu. Právě proto se mnozí jejich použití jako moderního materiálu brání. Luxfery použité s citem a vkusem však dokáží vytvořit působivý interiér. Často se používají pro vystavění celé příčky, nejčastějším místem výskytu je koupelna nebo toaleta. Z luxferů nemusí být nutně postavená celá stěna, ale mohou být pouze zazděny mezi ostatní cihly, čímž dodají interiéru vzdušnosti a světla.
 
Obvyklým tvarem luxferů je rozměr 190 x 190 mm, momentálně je oblíbený obdélníkový tvar o rozměrech 240 x 115 mm. Luxfery se vyrábějí v různých odstínech, od průhledných přes mléčné až po různobarevné (červené, oranžové, zelené, žluté, hnědé..)
 

Tažené sklo

Zdaleka nejčastěji používaným typem skla v interiéru je sklo tažené ploché. Denně se s ním setkáváme ve výplních oken, dveří nebo celých stěn. Rozlišujeme tři základní tloušťky skla: - tenké (0,7 – 1,35 cm) - střední (2 – 4 cm) - tlusté (5 – 20 cm). Nejpoužívanější je střední tloušťka o síle čtyř milimetrů.
 

 

Snížení průhlednosti

Pokud chceme potlačit jednu z nejvýraznějších vlastností skla – průhlednost, není problém. Sklo může zůstat i po těchto úpravách průsvitné. Takové sklo nazýváme ledové nebo matové.  Docílíme toho například zdrsněním povrchu nebo nanášením speciálního klihu.
 

 

Ochrana proti slunci

Potřebujeme-li instalovat materiál, který dokáže chránit proti slunečnímu záření, můžeme zvolit i sklo. Existují dvě metody, jak toho docílit. Sklo může část slunečního záření absorbovat, což je méně účinná varianta, nebo část pohltit a část odrazit. Toto řešení je mnohem účinnější, musíme však počítat s četnými odlesky, který tento materiál vydává.
 

Sklo, které nepořeže

Bezpečností sklo, které je složeno ze dvou a více vrstev, je navíc potažené speciální fólií. Při rozbití skla zůstanou střepy na fólii a zmírní tak nebezpečí poranění.
 
Jinou variantou je tvrzené sklo, které se v případě rozbití roztříští na malé, neostré kousky. Stejný princip je využíván například u autoskel. Úroveň bezpečnosti zasklení se dělí do různých tříd. Nejméně odolnou je třída A, která odolává vržení předmětu, naopak třída D by nás měla ochránit i před účinky exploze nebo palby ze střelných zbraní.
 

Tepelně izolační vlastnosti skla

Aby skleněné plochy vykazovaly co nejlepší tepelně izolační parametry, využívá se zdvojení, případně ztrojení skel. Mezera mezi jednotlivými vrstvami se vyplňuje inertními plyny, jako je argon, xenon nebo krypton. Jiným řešením je pokovení skla tenkou vrstvou oxidu kovů, která má za úkol snížit únik sálavého tepla z interiéru. Průhlednost skla tato vrstva téměř neovlivňuje. Další variantou je možnost použití nízkoemisní fólie. Tu umístíme dovnitř izolačního dvouskla. Součinitel prostupu tepla se tak dostane na stejnou úroveň, jaké bychom dosáhli při využití trojskel, navíc při zachování nižší hmotnosti.
ab
ab
ab
ab
ab