Kategorie

Sklo jako nedílná součást interiéru

Sklo je výjimečný materiál a jeho uplatnění v interiéru může být velmi široké díky rozmanitým barvám, tvarům či různým povrchovým úpravám.
 

Sklo není, ač by se to mohlo zdát, zdaleka výdobytkem moderní doby. Znali ho už staří Egypťané, ovšem tehdy bylo značně znečištěné a vyráběly se z něj pouze ozdoby. Sklo je homogenní a amorfní materiál, který vzniká roztavením a následným ochlazením až ztuhnutím křemičitanů, k nimž se pro zlepšení vlastností přidávají další látky. V tekutém stavu může být formováno v podstatě do jakékoli podoby a tvaru. Obyčejné sklo je průhledné a relativně pevné, ale i velmi křehké a rozbíjí se na ostré střepy. Tyto vlastnosti ale mohou být upraveny či zcela změněny přidáním různých sloučenin či tepelným zpracováním, například kalením. S novými technologiemi nachází sklo v interiéru stále širší uplatnění (foto: Central Group) Dříve mívalo sklo v interiéru spíše zdobnou či ozvláštňující funkci – nejčastěji jsme ho mohli vidět jako poličky ve skříňkách, případně jsme čistili otisky prstů z dvířek knihoven, příborníků a podobně. Ovšem s rozvojem nových technologií získalo sklo nové vlastnosti, díky nimž se začalo uplatňovat i jako plnohodnotný materiál. Často může nahradit i stavební materiál – pro takové použití je ovšem nezbytné používat vždy tvrzené bezpečnostní sklo, které je odolné proti mechanickému poškození a při rozbití se nerozpadne na střepy. Skleněné zábradlí dodá schodišti eleganci a lehkost (foto: Sklo-Bureš)

Luxusní, nebo průmyslový vzhled?

V obytném prostoru můžeme skla využít k ozvláštnění a provzdušnění interiéru – například jako zábradlí, schodišťové stupně, dveře nebo části stěn. Silné skleněné desky se používají k zakrytí průhledu v podlaze, což dodává prostoru světlo, vzdušnost a dynamiku. Co nejširší užití dovoluje tomuto materiálu nejen vytvrzování, ale také nejrůznější barevné odstíny a povrchové úpravy, od skla vysoce lesklého až po pískované či kartáčované. Skleněné desky se také zpevňují vkládáním drátů, které mu dodají na pevnosti, a takzvané drátosklo pak kromě stavebnictví nachází své uplatnění i v industriálně laděných interiérech. Designové zrcadlo působí v interiéru také jako umělecký artefakt (foto: Konsepti)

Sklo v kuchyni

V kuchyních se, stejně jako v koupelnách, uplatní skleněné obklady stěn či dlažba, z praktických důvodů se však pro obkládání stěn za linkou využívají velkoplošné skleněné desky, které se vyrábí pod různými obchodními značkami. Jejich velkou výhodou je nejen velmi pěkný vzhled, ale především snadné čištění a hygieničnost povrchu. Je však třeba mít na paměti, že taková deska je, zvláště v blízkosti plynové varné plochy, vystavena vysokým teplotám, a musí proto být dostatečně odolná. Relativní novinkou je zatím sortiment skleněných pracovních desek.

Je libo skleněnou vanu?

Sklo je vděčným materiálem také pro vybavení koupelen, kde nenacházíme už jen skleněné poličky či zrcadlo. Svůj návrat slaví skleněné kachličky či mozaika. Na velké skleněné plochy zástěn sprchových koutů jsme si již zvykli, ovšem skleněné umyvadlo je zatím spíš snem, a ponořit se do – byť voňavé a napěněné – lázně ve skleněné vaně bychom se možná stále ještě trochu zdráhali. I ta se už ale stala realitou, i když zatím finančně poměrně náročnou. Skleněná vana – jak se vám líbí? (foto: www.freshome.com)

Sklo jako dekorace aneb nejen lampička Tiffany

Od nepaměti slouží sklo také k vytváření zdobných prvků, ať už jde o výplně oken či dveří nebo o interiérové doplňky. Asi nejznámější jsou vitráže, které vznikají spojováním různobarevných zabroušených úlomků skla nejrůznějších tvarů za studena pomocí olověných profilů. Vitráží je nazývána poněkud nepřesně i technika Tiffany, a to proto, že výsledný výtvor je velmi podobný. V tomto případě se kousky skla spojují za horka, olověný profil je nahrazen měděnou fólií a spojovacím prvkem je cín. Dalším velmi honosným představitelem dekorativní funkce skla je křišťál broušený do různých tvarů. Křišťálová svítidla jsou využívána většinou v luxusních či historických interiérech. Technika Tiffany je stále velmi oblíbená (foto: www.shutterstock.com) Sklo v interiéru je nenahraditelné a neopomenutelné, a ať už se rozhodneme pro jeho užití v jakékoli podobě, vždy jím podtrhneme jednoduchost, vzdušnost a lehkost. Využitím skleněných prvků určitého typu zdůrazníme interiérový styl či dosáhneme kontrastu.  Výhodou skla je také skutečnost, že ho lze velmi dobře kombinovat s jakýmkoli přírodním i umělým materiálem, hodí se tedy jak do historických, tak ryze moderních bytů.

PÁR „SKLENĚNÝCH“ TIPŮ PRO VÁŠ INTERIÉR - Deska jídelního stolu z masivního skla vypadá efektně, ale nádobí i příbory je nutné pokládat opatrně. - Odrazy světla mohou na takovém stole rušit, proto je vhodnější sklo pískované nebo matné. - Stěny sprchového koutu z čistého transparentního skla vypadají luxusně, ale neustálé leštění vodních kapek a stop po nich je velmi namáhavé a nepříjemné. Zde je vhodnější zvolit sklo s jemným dekorem. - Skleněná deska není také příliš praktická u toaletních stolků, kde používáme různé krémy, make-up a další mastná líčidla.
ab
ab
ab
ab
ab