Kategorie

Skleněný dům vznášející se nad krajinou

Skleněný dům vznášející se nad krajinou
Farnsworth House představuje to nejlepší z moderní architektury, konkrétně skvostnou odlehčenou stavbu ležící uprostřed rozlehlého pozemku plného zeleně v americkém státě Illinois. V době vzniku sídlo určené k relaxaci, dnes veřejnosti dostupné muzeum, které se stále pyšní četnou návštěvností.

Ludwig Mies van der Rohe měl při své práci splnit jediný požadavek – navrhnout dům tak, jako by v něm měl bydlet on sám. Jako obvykle se držel svého motta „less is more“, což je již na první pohled zcela zřetelné. Mohla tak vzniknout minimalistická stavba jako by levitující nad krajinou. Na projektu pracoval v letech 1945–1947, k realizaci došlo až v roce 1950.

Bílá barva minimálně užité konstrukce vytváří s okolní přírodou příjemný kontrast. Celý dům stojí zhruba 1,5 m nad zemí, i přesto byl několikrát zatopen. Přístup zajišťují dvě široká schodiště propojující terasu se zemí. Jediný materiál, který dělí exteriér od interiéru, je tenká skleněná vrstva nahrazující fasádu. Šedesátiakrový pozemek plný stromů a keřů poskytoval paní Farnsworthové dostatek soukromí i přesto, že je dům v podstatě průzračný.

Další zvláštností je řešení vnitřního prostoru. Dům je prakticky tvořen jednou obytnou místností. Pouze koupelna a šatna jsou odděleny dřevěnými deskami. Materiály použité v interiéru jsou převážně sklo, travertin, dřevo a ocel. I zde se Mies van der Rohe držel myšlenky jednoduchosti a čistoty.

Ať už tato minimalistická stavba vyvolává ve společnosti jakoukoli reakci, nelze popřít, že dílo se svým vzhledem a inovacemi zapsalo do historie architektury. Zároveň bylo inspirací nejen pro autorovy pozdější návrhy, ale i pro řadu architektů z celého světa. Podobných skleněných domů vzniklo ještě několik, nicméně Farnsworth House je ve své výjimečnosti jen jeden.

ab
ab
ab
ab
ab