Kategorie

Skleněné schodiště a láska k architektuře. Navštivte velkolepou výstavu Evy Jiřičné

Navštivte velkolepou výstavu Evy Jiřičné

Pražské Centrum současného umění DOX uvádí retrospektivní výstavu Evy Jiřičné. Přehlídka interaktivní formou ukazuje průřez tvorbou nejúspěšnější české architektky současnosti.

Rozsáhlou výstavu díla Evy Jiřičné připravilo Centrum současného umění DOX ve spolupráci s ateliérem AI DESIGN, který Jiřičná před více než 20 lety spoluzaložila. Výstava s názvem JIŘIČNÁ mapuje tvorbu jedné z předních světových architektek od 60. let až po současnost. K vidění bude až do 12. 8. 2019.

Jedná se o multimediální formu prezentace, která má poskytnout ucelený přehled o tvorbě architektky.  Výstava má navštěvníkům přiblížit proces vývoje jednotlivých staveb včetně zdrojů jejich inspirace. Složení expozice je proto pestré – zahrnuje projektové dokumentace, architektonické modely i ukázky interiérového designu. Nechybí ani filmové projekce zachycující život i dílo Evy Jiřičné.

Schodiště jako sochařské dílo

Středobod jubilejní výstavy představuje reinstalované skleněné schodiště, které bylo původně navrženo pro pařížský butik Joan & David v roce 1994. Po uzavření pobočky v roce 1998 bylo  unikátní schodiště demontováno a převezeno do České republiky. Nyní po více než 20 letech opět ožívá během pražské výstavy. Právě točitá a přímá skleněná schodiště patří k charakteristickým rysům autorčiny práce. Jiřičná totiž při jejich výrobě jako první použila sklo jako konstrukční element a povýšila je tak na sochařská díla.

„Architektka Eva Jiřičná je spojována především s tzv. high-tech školou, ale v její tvorbě nalezneme také ozvěny organické či minimalistické architektury. Je pro ni příznačná tvarová elegance, lehkost výrazu, a především soulad mezi formou a funkcí. Díky svému technickému i výtvarnému vzdělání ve svém díle uplatňuje výtvarné i exaktní myšlení, což je pro architekturu ideální kombinace,“ shrnuje působení Jiřičné DOX.

Fascinace tvary přírody – příznačná právě pro organickou architekturu – byla patrná i ve výkladu Jiřičné během přednášky k výstavě. Zde prezentovala jako zdroje své inspirace především nejrůznější obrazy přírody, od vodní hladiny odrážející paprsky slunce po mikroskopické záběry buněk.

Řád britského impéria a projekty ve světových metropolích

Po absolvování architektury na pražské ČVUT emigrovala Jiřičná v roce 1968 do Anglie. V Londýně se podílela na projektech sociálního bydlení, poté spolupracovala na rozsáhlém projektu nového přístavu v Brightonu. Společně s Janem Kaplickým zpracovala návrh na přestavbu butiků ve slavném obchodním domě Harrods. Kariéra Jiřičné rychle nabírala na obrátkách. Ke spolupráci na realizaci sídla londýnské pojišťovny Lloyds ji přizval uznávaný architekt Richard Rogers.

Její vlastní projekty spojovaly interiérový design a architekturu. Realizovala návrhy butiků v Londýně, New Yorku, Paříži a v dalších metropolích. V roce 1984 v Londýně založila studio Eva Jiricna Architects, v roce 1999 spoluzaložila pražský ateliér AI DESIGN. Několik projektů vzniklo i u nás. Například Oranžérie na Pražském hradě, budovy Univerzity Tomáše Bati nebo Kongresové centrum ve Zlíně (jejím rodném městě).

Přínos Evy Jiřičné na poli architektury značí také několik prestižních ocenění. Nejvýznamnější z nich, Řád britského impéria, obdržela v roce 1994. I přes mimořádný úspěch jí ovšem nechybí pokora a nadhled, což se potvrdilo i na autorské přednášce k výstavě. „Chtěla bych zdůraznit, že architektura Evy Jiřičné je architektura mnoha lidí kolem mě. Jsem velice vděčná, že jsem celý život pracovala s lidmi, kteří byli chytřejší než já a mohla se od nich mnoho naučit.“

Fotogalerie

Foto: Jan Slavík © DOX Foto: Jan Slavík © DOX Eva Jiřičná, autobusový terminál u stanice metra Canada Water, Londýn, 1998.  Foto: Peter Cook Eva Jiřičná, Galerie šperků ve Victoria & Albert Museum, Londýn, 2008.  Foto: Katsuhisa Kida Eva Jiřičná, Kongresové centrum, Zlín, 2010.  Foto: Richard Davies Eva Jiřičná, Joseph Shop na Sloane Street, Londýn, 1989.  Foto: Richard Bryant
+7
Eva Jiřičná, Klenotnictví Boodles na Albemarle Street, Londýn, 2008.  Foto: archiv AI-DESIGN Eva Jiřičná, rekonstrukce Kostela svaté Anny, Praha, 2002.  Foto: Ester Havlová
+5
ab
ab
ab
ab
ab