Kategorie

Šikmé střechy - rekonstruovat i bydlet

Bydlení v podkroví je lákavé a pohodlné, mnohdy nám jej ale znepříjemní okolnosti, které jsme sice nezavinili, nicméně je musíme řešit. Do našeho oblíbeného koutu v domě začne zatékat, v zimě protápíme a v létě se dusíme horkem.
Jde o časté případy neodborně provedených skladeb střešních plášťů a týká se to starších i novějších staveb. U těch dřívějšího data může být problém způsoben nevhodným hydroizolačním materiálem, nedostatečnou tepelnou izolací nebo „dožilou“ krytinou. Stavebník pak stojí před dilematem nebo spíše noční můrou, kterou ztělesňuje představa výměny střešního pláště.

Cesta integrované izolace

Řešení přitom existuje. Je jím v českých podmínkách relativně nová technologie tzv. integrované izolace, která umožňuje výměnu krytiny i  zřízení celé nové izolace střechy, aniž by byl nějak radikálně narušen obytný provoz podkroví. Jde o integrovanou izolaci Thermodach, při jejíž aplikaci se všechny práce provádějí z vnější strany střechy. Střešní krytina se odstraňuje po částech, na stávající (nebo nové) latě se pokládají thermodílce (viz dále) a na novou vrstvu se buď opět vrací původní krytina, nebo se pokládá nová. Základem této technologie jsou desky tvarované z expandovaného pěnového polystyrénu, uzpůsobeného řadě požadavků - mají minimální nasákavost, vysokou pevnost, dílce jsou tvarovány tak, aby vytvářely dokonalou hydroizolační vrstvu, mají takovou pevnost a odolnost, aby na ně bylo možno položit krytinu.

Užitečná jednoduchost

Takto (profesionálně) provedený střešní plášť pak splňuje požadavky na „pátou stěnu“ domu, tedy na dobrou hydro- i tepelnou izolaci a dostatečnou zvukovou izolaci (útlum min. 45 dB). Stavebníkovi navíc poskytuje jistotu ochrany celého původního krovu, který je po realizaci systému Thermodach zcela izolován od vnějších vlivů. Eliminují se navíc tepelné mosty, které často tvoří krokve. Střechu z thermodílců lze popsat jako nevětranou, tzv. „teplou střechu“, jako druh jednoplášťové střechy. Tato jednoduchost je její výhodou oproti složitějším střechám. Vícevrstvé střešní pláště jsou totiž náchylnější k chybám při realizaci. I u zmíněného systému má ale zásadní  význam kvalitní a odpovědné provedení prací a dodržování technologických postupů ve všech citlivých místech šikmé střechy.

Estetika „přiznaného“ krovu

Uvedenou technologii lze samozřejmě použít i při novostavbě anebo rekonstrukci, u níž připustíme dočasné narušení obytného prostoru. To, že se celý střešní plášť díky thermodílcům ocitá nad konstrukcí vlastního krovu, umožňuje v interiéru jeho prvky „přiznat“ a esteticky využít.
ab
ab
ab
ab
ab