Člověk je tvor líný a co nemusí dělat, to mnohdy nedělá. A tak ti línější z nás se šetřením vody vůbec nezabývají. A ti chytřejší z nás – ti se jím taktéž z větší části nezabývají. Nechají za sebe šetřit chytré přístroje.
Mýt se nebo mít se …
Asi nikoho nepřekvapí, že největší množství vody spotřebujeme na osobní hygienu – sprchování a koupání. Ať už se rádi oddáváme očistným koupelím, anebo si jen potřebujeme umýt ruce, nebude na škodu, když se obklopíme úspornými zařizovacími předměty.
Šetřit vodou by nám mohly pomoci:
Perlátory se stop ventilem. Patří na vyústění z kohoutku (a to nejen do těch v koupelně) a míchají nám vodu se vzduchem, čímž můžeme uspořit až 13% vody.
Pákové baterie. Jejich instalací jsme schopni zredukovat množství použité teplé vody až o 40 %.
Úsporné sprchovací hlavice se stop ventilem. Stop ventil nám umožní omezit průtok vody, ovšem nutno podotknout, že to v žádném případě není na úkor kvality oplachu.
vhodně tvarovaná vana (např. asymetrická, v níž je prostor pro nohy zúžen).
Kam i císař pán chodil sám…
Ano, řeč bude o WC, záchodech, splachovacích toaletách – říkejte si tomu jak chcete. I zde najdeme chytré pomocníky, kteří nám pomohou odstranit největší nevýhodu WC, a to velké plýtvání pitnou vodou:
Nádržka WC využívající dvojité splachování. Některé mechanismy dokonce umožňují tři úrovně spláchnutí – málo (malé tlačítko), více (velké tlačítko) a opravdu hodně (obě tlačítka současně).
úsporné závaží „Skrblík“ do plovákové splachovací nádržky WC. Montuje se do plovákové splachovací nádržky WC a umožní podle potřeby regulovat množství vody vytékající z nádržky při splachování. Zjednodušeně řečeno – přestaneme-li tahat za splachovadlo, přestane téct voda. Jak prosté, milý Watsone.
V souvislosti s úvahami na téma WC si dovolím ještě jeden kontroverzní nápad: Co takhle pořídit pisoár, lidově nazývaný též močítko? Pokud vaše rodina patří k těm s vyšším stavem mužské populace, pak se konkurence klasického WC může hodit. Kromě zřejmého pohodlí odpadá odvěký spor o zvedání záchodového prkýnka. Údržba pisoáru není nikterak náročná, místa taky mnoho nezabere (v dnešní době se vyrábí celá řada pisoárů – mimochodem s velmi vkusnými a zajímavými designy, které jsou částečně zapuštěné), a – což nás v tuto chvíli zajímá především – vzhledem k menšímu objemu splachovací „dávky“ má mnohonásobně nižší spotřebu vody.
Vybíráme spotřebiče
Nikdo z nás se neobejde bez nutnosti občas si vyprat a sem tam umýt alespoň pár kousků nádobí. I tyto činnosti lze provádět celkem šetrně. Máme poměrně velký výběr úsporných praček a myček nádobí. Chceme-li opravdu dlouhodobě ušetřit, měli bychom vybírat spotřebiče energetické třídy A, případně A+.
Mám správnou pračku, stačí to?
Ale i se správnou pračkou se naše spotřeba může značně lišit. I přesto že moderní pračky s pokročilou automatikou zaručují nejmenší možnou spotřebu i při malé náplni prádla, vždy bude úspornější jedno praní s plnou náplní 5kg než dvě s náplní 2,5 kg. Je-li to jen trochu možné, měli bychom využívat maximální náplně pračky.
Mít či nemít myčku, mýt či nemýt v myčce…
Je pravdou, že starší typy myček nádobí spotřebují na jeden cyklus skoro třicet litrů vody a zhruba dvě kilowatthodiny energie. Pokud však sáhneme k námi již osvědčené energetické třídě A, pak určitě nalezneme pomocníka do domácnosti, který myje s deseti až patnácti litry vody a pouze poloviční spotřebou elektřiny.
Tak tedy – deset až patnáct litrů vody. Je to hodně nebo málo? Při jednom umytí nádobí ve dřezu spotřebujete zhruba 40 litrů teplé vody. Pokud jste zvyklí umývat nádobí pod tekoucí vodou, vaše spotřeba se vyšplhá až na 70 litrů teplé vody.
Pustíte-li myčku nádobí jednou denně a její spotřeba vody je 14 až 30 litrů vody (podle typu myčky a použitého programu) sami spočítáte úsporu vody oproti 120 až 210 litrům za tři ruční mytí. Podtrženo, sečteno: Myčka nádobí ušetří až 60 procent energie a vody. A to prozatím nemluvím o úspoře času, který tak můžete věnovat dětem a rodině.
Jak vidno, když dva dělají totéž (očistu těla, nádobí i šatstva), nemusí to být (alespoň co do spotřeby vody) totéž. Počáteční investice do vybavení domácnosti úspornými zařizovacími předměty se v první chvíli nikdy nezdá příjemná, později však přináší nemalou finanční úsporu těm, kdo jí prošli.