Kategorie

Sestěhovat se? Předejděte malým neshodám

Na stránkách Světa bydlení obvykle řešíme situace, které nastávají v zavedených společných domácnostech. Ale co když se teprve chystáte společné bydlení založit?

Váš vztah už nějakou dobu trvá. Jeden na druhého se můžete spolehnout, navzájem u sebe často přespáváte, třetina vašich osobních věcí je v partnerově bytě. Nejvyšší čas přestat platit dva nájmy a nastěhovat se do společného. Co byste si ještě před tím měli rozmyslet? Společné bydlení je zatěžkávací zkouška pro každý vztah.

Začněte v novém

Ne vždycky to jde, ale pokud můžete, sestěhujte se do nového bytu. Váš domov by neměl být zatížený předchozími vztahy ani vašimi naučenými single zvyklostmi. Má to ještě jednu výhodu: Hledání nového bytu znamená, že budete mít dost času si promyslet, co chcete a co nechcete, lépe navzájem poznáte svoje nároky a vyzkoušíte si, jaké to je společně řešit důležitý problém. Ze stejného důvodu byste se na hledání měli podílet oba, neměla by to být jen úkol pro toho praktičtějšího (nebo dominantnějšího) z vás. Snídaně ve dvou vypadá romanticky, ale ne vždy na sebe budete mít náladu.

Udělejte generální úklid

Protože do společného bydlení se musíte vejít oba, logicky bude rozumné zbavit se nepotřebných věcí. Berte to jako příležitost ke generální čistce, na kterou se chystáte poslední dva roky. Některé věci pochopitelně budete mít oba - nemá například smysl instalovat v novém bytě dvě pračky. Vyberte prostě tu lepší a horší pokud možno prodejte nebo za finanční kompenzaci nechte ve starém nájmu. Prostředky navíc se určitě budou hodit.

Zařizujte společně

Ne každého baví nakupování a výběr nábytku, ale je důležité, abyste na něm spolupracovali. Jenom tak budete mít oba k zařízení vztah a nebude takový problém rozdělit si starost o domácnost. Pokud se neshodnete na detailech, nevadí, můžete různé kouty bytu zařídit podle vkusu jednoho nebo druhého. Možná jste si spolubydlení už částečně vyzkoušeli.

Vytvořte si osobní prostor

Je skvělé, že se máte rádi, ale každý občas potřebuje být sám. Zkuste bydlení naplánovat tak, abyste si od sebe v případě potřeby mohli trochu odpočinout a "schovat se" do svého osobního prostoru. Tím může být třeba malá pracovna, místnost sloužící jako šatna s křeslem a příručním stolkem, nebo dokonce samostatná ložnice. Společně si můžete dovolit větší byt, využijte toho.

ab
ab
ab
ab
ab