Kategorie

Šest triků pro snadné a úsporné praní

Chcete prát úsporně a chytře? Nemusíte hned kupovat novou pračku. Stačí si zapamatovat několik jednoduchých pravidel a triků, které jste možná dosud neznali.

1. Správné roztřídění prádla je základ

Nejprve se samozřejmě řiďte údaji od výrobce. Zohledněte citlivější materiály, oddělte, co bude potřeba vyprat v ruce nebo odnést k chemickému čištění. Prádlo roztřiďte na světlé, tmavé, červené a bílé. Dál už můžete postupovat podle barev. Je nesmysl tvořit spoustu barevných kategorií prádla, bohatě postačí čtyři: Bílé, červené, světlé a tmavé. Hnědé tričko se tak klidně může otáčet v pračce s tmavomodrým.

2. Ideální dávka prádla

Buben by měl být podle druhu materiálu plný zhruba z poloviny, pak se prádlo dobře vypere. Aby se prádlo skutečně vypralo, musí se v pračce překulovat a třít o sebe (proto jemnější kousky dáváme do síťky). Příliš malé množství je takové, při kterém prádlo v bubnu nepřijde tolik do vzájemného kontaktu. Naopak přecpáním pračky způsobíte, že se jednotlivé kousky nepřevalují, jak by měly, jenom se otáčí v jednom velkém balíku. V obou případech je výsledkem nedostatečné vyprání, nemluvě o plýtvání pracími prostředky nebo namáhání mechanismu pračky.

3. Šetřete pracím prostředkem a aviváží

Velké množství prášku nebo pracího gelu neznamená lepší vyprání. Pokud perete bílý textil, dá se prášek nastavit nebo úplně nahradit obyčejnou prací sodou. Ta má bělicí účinky, dobře odstraňuje pachy i skvrny a navíc působí proti vodnímu kameni v pračce. Prací prášek nahradí i soda, nehodí se však na barevné prádlo. Rozumně bychom měli dávkovat také aviváž. Příliš mnoho aviváže může způsobit ztrátu pružnosti u elastických materiálů, navíc jde o rozšířený alergen. Zkuste jednou za čas nahradit aviváž několika lžícemi bílého octa; ten účinkuje proti usazeným pachům, oživí barvy a jeho charakteristický závan z prádla vyprchá.

4. Prášek na bílé, gel na barevné

Prací prášky obecně snesou vyšší teplotu než gely a hodí se hlavně na bílé prádlo. Jak jsme už zmínili, dá se místo nich použít i soda - zvláště když perete silná bílá prostěradla a podobně. Na barevné prádlo se hodí prací gel. Pokud potřebujete ochránit barvy před vyblednutím, zvolte raději gel a perte maximálně na čtyřicet stupňů. Při vyšších teplotách už gel obvykle ztrácí svoje prací schopnosti. Většinou přitom nemá smysl kupovat speciální gely na černé prádlo. Často se svým složením nijak významně neliší od těch ostatních.

5. Menší otáčky při ždímání znamenají menší spotřebu elektřiny

Pokud nepotřebujete prádlo rychle suché, zvolte nižší otáčky. Ušetříte tak elektrickou energii nejen při praní, ale i při žehlení, protože prádlo ždímané při menších otáčkách se méně mačká.

6. Sušte na slunci a na vzduchu

Prádlo sušené na vzduchu a slunci bude svěžejší než ze sušičky. Sušička je určitě dobrý pomocník, když nemůžete dlouho čekat nebo nemáte dostatek místa k věšení prádla. Volné sušení má ale hned několik výhod: Je pochopitelně levnější, prádlo se při něm nezmuchlá a působení slunce a volného vzduchu zbaví vaše textilie další části případných pachů, které se v nich mohou usadit. Pozor, při dlouhém slunění látka bledne, což je sice žádoucí u bílého prádla, ale méně už u barevného. Foto: www.thinkstockphoto.com
ab
ab
ab
ab
ab