Kategorie

Šest rad, jak si zútulnit ložnici

Jak zařídit ložnici, aby na nás působila uklidňujícím dojmem? Stačí pár jednoduchých změn a budete se cítit jako v ráji.
V ložnici trávíme zhruba třetinu svého času a nesejde na tom, jestli tento čas prospíme, nebo probdíme. Do ložnice si chodíme odpočinout, je to první místnost, kterou po ránu vidíme, a také ta poslední, kterou máme před očima večer. V ložnici trávíme často i třetinu svého života. (Zdroj: Ekaterina Monakhova, Istockphoto.com) Je proto velice důležité, abychom se probouzeli a usínali v prostředí, které na první pohled vyvolává příjemný a uklidňující dojem. Proto vám přinášíme šest tipů, jak si ložnici zútulnit.

Jakou barvou ložnici vymalovat ?

Místo odpočinku by v nás nemělo probouzet přehnanou aktivitu, proto je lepší do ložnice zvolit studenější barvy. Mezi ně patří světlé odstíny žluté, barva zelená, modrá a světlé odstíny fialové. Pro ty z vás, kteří se chtějí probouzet do prosluněného rána, je vhodná hřejivě oranžová – usínat se v ní ale bude o něco hůř. V ložnici by mělo být především útulno. (Zdroj: jynmeyer, www.sxc.hu) V podobných tónech můžete vymalovat také strop. I když jsou studené barvy do ložnice nejlepší, s teplou červenou, hnědou nebo tmavými odstíny žluté a fialové bude místnost vypadat velice útulně.

Koberce a koberečky

Nic nedodá podlaze tak příjemný pocit, jako koberec s vysokým vlasem. Použijte kusové koberce a předložky k posteli, které mohou plně nahradit tradiční kobercové krytiny. Pozor dávejte na levné napodobeniny, které by vám časem mohly začít tvořit holá místa. I vyšší lampy můžete postavit na noční stolek. (Zdroj:LotusHead, www.sxc.hu) Barvu koberců vybírejte v závislosti na barvě postele a podlahy. Do ložnice obvykle červené doplňky nepatří, ale tmavé podlaze červené koberce velice sluší.

Stropní osvětlení klidně vynechte

Ostré a přímé světlo potřebujeme v pracovně nebo v kuchyni. Do ložnice místo těžkých stropních lustrů raději postavte jednu stojací lampu a třeba několik stolních lampiček, s nimiž vytvoříte romantickou atmosféru. Hodí se i dekorativní lampy s barevným stínidlem ze skla, ratanu nebo jiného přírodního materiálu.
Co do ložnice nepatří?  Těžké velké obrazy Více nábytku a textilu, než je třeba (čím méně pracholapačů, tím lépe) Pracovní stůl Televize nebo počítač

Povlečení v teplých tónech

Podobně jako barva stěn by také ložní povlečení mělo být v teplých tónech nebo v kombinaci teplé a studené (bílá+fialová, bílá+hnědá). Povlečení vybírejte bavlněné: můžete sáhnout po bavlněném saténu, případně po materiálu flanel či froté. Varujte se drobného květinového vzoru, ten působí chladně, stejně jako povlečení jedné barvy. Tlumená zelená barva a koberec s dlouhým vlasem ložnici dodají klidnou atmosféru. (Zdroj: hemul75, Istockphoto.com)

Polštáře všech velikostí i barev

Ložnice by neměla být přeplněná nadbytečným textilem, zejména proto, že textil pojme velké množství prachových částic. Co však ložnici dodá útulný dojem, jsou polštáře všech velikostí i barev. Romantické osvětlení je v ložnici nezbytné. (Zdroj: len-k-a, www.sxc.hu) Polštáře můžete narovnat nebo ledabyle poházet po posteli (v případě, že používáte francouzskou deku, nebo jsou peřiny a polštáře v úložném prostoru). Barva polštářů by neměla být v jednom tónu, aby ložnice nevypadala příliš strojeně.

Dekorace

Zde buďte opatrní a nepřežeňte to. Velice pěkně budou vypadat vysoké i nízké skleněné svícny se širokými svícemi. Nic nezkazíte ani kovovým podlahovým svícnem (několikaramenné svícny se do ložnice nehodí). Květiny ve vázách nejsou do ložnice ideální, volte raději nekvetoucí rostliny v květináčích nebo dekorativní proutí ve vysoké váze.
ab
ab
ab
ab
ab