Kategorie

Šest nejčastějších chyb při zařizování domova

Výběr nábytku, volba potahů, umisťování dekorací... nic z toho by se nemělo dělat úplně "od oka". Všechno si zaslouží rozmysl a trochu toho estetického citu.

1. Příliš malé dekorace

Co je malé, to je hezké, říká se. Ale hodí se to na zeď nebo na poličku? Mnoho z nás má sklon kupovat malé dekorativní předměty zejména proto, že jsou levnější, je jich všude plno a ty velké nás trochu děsí. Jenomže dva malé obrázky na běžně velké stěně budou vypadat nepatřičně a drobné figurky za sklem jsou spíš pouťové než roztomilé, zvlášť když nepůjde o žádné umělecké kousky. Nebojte se velkých pláten ani vysokých dekorativních váz. Kupujte takové ozdobné předměty, které budou v místnosti skutečně fungovat a neztratí se v ní jako neohrabaný pokus.

2. Obrazy v nesprávné výšce

Kdykoli něco věšíte na zeď, odstupte od ní a vyhodnoťte celek. Nejméně v polovině případů se nám podaří zavěsit obraz buď příliš nízko (takže vyrábíme iluzi obýváku pro trpaslíky) nebo příliš vysoko (takže se ztrácí jejich smysl jako umění, kterým by se měl člověk kochat). Z odstupu to navíc budí zvláštně nepohodlný dojem.

3. Přehnané barevné sladění

Doby, kdy bylo trendy snažit se každou místnost ladit do určité barvy, jsou dávno pryč. Nejen že to neodpovídá dnešní módě, hlavně taková snaha nemá smysl, protože klade zbytečně vysoké nároky na váš čas i peněženku a výsledek vůbec není tak ohromující, aby se vaše úsilí vyplatilo. Pokud se chcete co nejvíce vyvarovat chyb, zvolte neutrální základ - což neznamená deset odstínů hnědé - a barvu přidejte v detailech. Nedržte se jenom jedné, podle barevných vzorníků si najděte ladící odstíny a s nimi si pohrajte.

4. Nerespektování textury

Nejen barva, ale i textura má obrovský vliv na to, jestli se věci k sobě hodí. Jestliže jste spojili dva předměty, které by teoreticky měly barevně ladit, ale pořád se vám kombinace nějak nezdá, bude to možná tím, že se k sobě nehodí právě použitými materiály a jejich povrchem. A naopak, pokud je všechno texturou příliš podobné, pokoj vypadá nudně. Chce to, jako obvykle, najít zlatý střed.

5. Nesprávná velikost koberce

Pro špatný odhad velikosti koberce už dnes snad není omluva. K dostání je mnoho různých velikostí i tvarů a samozřejmě si můžete nechat zhotovit koberec i na zakázku. Češi ale často znají jenom dvě varianty: Buď koupit kusový koberec, který se jim jakž takž hodí, nebo to vzít z gruntu a pořídit rovnou koberec celoplošný.

 6. Málo pozornosti věnované osvětlení

Že jste lustr do obývacího pokoje vybírali málem týdny? To ale ještě nemusí nic znamenat. Podstatné je, zda jste si osvětlení promysleli už při návrhu místnosti. Neuvažujte o svítidlech jako o doplňku, mají zásadní vliv na vaše psychické i praktické pohodlí. Předem uvažujte nad tím, kde zdroje světla budou, jak budou stíněny, kam budou směřovat, jak budou intenzivní a jestli bude jejich světlo koncentrované, nebo rozptýlené. A nenechávejte všechno na jednom lustru a jedné lampě. Mnohem lepší je vytvořit světelné "ostrůvky", které lze rozsvěcováním a zhášením různě kombinovat.

ab
ab
ab
ab
ab