Kategorie

Seriál o tepelných úsporách: Lidé se vrací k topení dřevem

Seriál o tepelných úsporách: Lidé se vrací k topení dřevem
S návratem k pevným palivům lidé znovu doceňují také komíny a krby. Jenom sedm procent novostaveb v loňském roce postrádalo komín.

Způsob vytápění v mnoha domácnostech ovlivnil boom přímotopů na počátku devadesátých let. Zmizela klasická kamna či starší kotle na uhlí, nepoužívané komíny začaly chátrat. V nových domech se s komínem často ani nepočítalo. Výše provozních nákladů na domácnost, z nichž právě ty na topení tvoří podstatnou část, již donutila část lidí způsob vytápění přehodnotit. A další změnu otopného systému plánují. U nových domů se s komíny na pevná paliva počítá již takřka automaticky. Podle dat společnosti Schiedel se v roce 2005 postavilo bez jakéhokoliv komínu 12 % rodinných domů, ale v roce 2012 chyběl komín jen na 7 % nově dokončených rodinných domech. "K vyššímu zájmu přispěl komfort obsluhy, vysoká účinnost topidel a možnost je dobře regulovat. Dnes lze dřevem bydlení efektivně vytápět bez nutnosti neustále přikládat," vysvětluje Jiří Vrba ze společnosti Schiedel.

Komíny jako estetický prvek

Díky výraznému a vizuálně čistému designu jsou komíny populární i u novostaveb, kde v sobě snoubí funkci užitného a dekorativního prvku. Jsou tak výraznou částí nejen fasády, ale mnohdy i samotného interiéru. Prokazuje se to na využití lehkých nerezových komínových systémů. „Představují ideální řešení, jak rychle a jednoduše dodatečně vyřešit stavbu komína už k stávajícímu domu. Nainstalovat je lze během jediného dne, není nutné nic zdít a využít je lze i u dřevostaveb,“ vypočítává jejich východy Jiří Vrba.

Češi mají zájem o topné dřevo

Od jiných způsobů vytápění se tedy lidé vracejí ke spalování dřeva. Je jedním z nejlevnějších zdrojů tepla, ale láká také svojí dostupností. Češi ho nejen kupují, ale mají zájem i o jeho samovýrobu v lesích. Nahrává tomu jak kvalita spotřebičů, jejich pohodlná obsluha, účinnost spalování, tak především samotná dostupnost a ceny dřeva. Metr krychlový palivového dřeva lze podle jeho druhu a tvrdosti pořídit od zpracovatelských firem zhruba od 800 do 1 400 Kč (bez DPH a dopravy). Roční spotřeba je individuální a je odvislá od výkonu krbu, kamen, či kotle, velikosti vytápěného prostoru, ale i od toho, zda se jedná o hlavní nebo jen doplňkový zdroj tepla.

Komín a nízkoenergetický dům

Dnešní moderní komínové systémy díky svým vlastnostem a účinnosti bez potíží obstojí i v nízkoenergetických a pasivních domech. Nabízejí jednoduchou a rychlou výstavbu a potěší i cenou. Není problém ani opatřit si takzvané 2 v jednom, tedy krb integrovaný přímo do tělesa komínu. Díky kvalitnímu komínu je zajištěn bezpečný odvod spalin od spotřebiče, krbová vložka pak umožňuje vychutnat si krásu plápolajícího ohně. Sofistikovaná technologie zabírá minimální prostor v objektu a zajišťuje optimální spalování i maximální využití paliva, takže ani trocha dřeva nepřijde nazmar.

ab
ab
ab
ab
ab