Kategorie

Sedm častých chyb při zařizování bytu

Renovace nebo jenom oživení bytu jsou vždycky vzrušující zábava, ale taky složité rozhodování. Ve kterých bodech lidé nejčastěji šlápnou vedle?
Pokud se rozhodnete proměnit a oživit svůj domov, máte k dispozici bezpočet rad jak si vytvořit vlastní styl, jak se držet současných trendů z per bytových designérů, zkrátka jak dát bytu či domu nový vzhled. Jsou ale věci a postupy, na které byste při tom měli raději zapomenout.
Další články z magazínu Bety.cz: Pes, ohýbací lampa, panáček. Galerie netradičních svítidel do bytu Jak se zbavit chlupů od našich zvířecích miláčků
Jak tedy při vytváření nového designu našeho bytu neudělat chybu, která by naše úsilí zkazila?

1. Barvy na stěnách na prvním místě

Zhlédli jste se v úžasné barvě a jste rozhodnuti použít ji na stěny svého pokoje. Za každou cenu, protože je vaše oblíbená, trendy nebo zkrátka vystihuje vaši povahu (ano, i to barvy dovedou). Jenže! Vybírat nátěr na stěny bez ohledu na ostatní vybavení místnosti je chyba. A může se vám pěkně vymstít. Vždy berte v úvahu odstín nábytku, výšku místnosti a také její světelné podmínky. Zvolíte-li příliš temnou barvu do pokoje, jehož vybavení je rovněž tmavé a navíc má jen malé okno, vytvoříte z místnosti kobku. Zkrátka od začátku pracujte s pokojem jako s celkem. Věřte, že je mnohem snazší a levnější koupit barvu na stěny, jež se hodí k nábytku, než naopak.

2. Potírání dominanty

Má-li pokoj, který se chystáte přeměnit, nějakou přirozenou dominantu, jako je například krb, výklenek či francouzské okno, vždy se ji snažte spíše začlenit do prostoru (nebo zvýraznit). Opačný postup vás jednak připraví o spoustu designérských možností, jednak bude místnost vypadat velmi nepřirozeně.

3. Absolutní soulad

O souladu barev jsme již mluvili – je jistě dobré, když se vzájemně doplňují, ale pozor, nepřežeňte to! Budete-li mít stěny, nábytek i doplňky v jedné barvě či nanejvýš několika jejích odstínech, bude pokoj vypadat studeně a nudně. Nebojte se kontrastů. Stačí pestré polštáře na pohovku, výrazné křeslo, barevné rámečky na fotografie… Zkrátka fantazii se meze nekladou. Můžete rovněž míchat jednotlivé styly interiéru, ale tady opatrně, obvykle to vyžaduje zkušenosti a estetické cítění.

4. Nábytek pouze u stěn

Pokud vás samozřejmě příliš nelimituje miniaturní velikost pokoje, nestavte veškerý nábytek ke stěnám místnosti. Zkuste vytvořit skupinu (např. pohovka, křesla a konferenční stolek) uprostřed pokoje – docílíte tak mnohem útulnějšího dojmu.

5. Složité cestičky

Pamatujte, že se v místnosti budete pohybovat, takže nevytvářejte složité cesty, na nichž se musíte vyhýbat nejrůznějším rohům nábytku, přeskakovat pohovku apod., jen abyste se dostali z jednoho koutu na druhý.

6. Příliš lapačů prachu

Malé doplňky (vázičky, sošky, mističky, miniaturní porcelánová či skleněná zvířátka apod.) rozhodně byt zútulňují, ale nepřežeňte to. Nevystavujte v místnosti všechny najednou, ale čas od času je obměňujte – jednak výrazně ubude předmětů, na které se práší (a které se musí neustále otírat) a jednak nebude váš interiér stále stejný.

7. Rady ostatních

Dobrá rada nad zlato, to je stará pravda, ale pokud se rozhodnete proměnit svůj domov, spoléhejte se především na svůj úsudek a své pocity. To vy budete prostor obývat. Nenechejte si od nikoho do svého úsilí mluvit (výjimkou jsou samozřejmě lidé, kteří bydlí s vámi) a pusťte se do toho! Zdroj: www.bety.cz
ab
ab
ab
ab
ab