Kategorie

Se sklepem nebo bez?

Chystáte se stavět rodinný dům a nemůžete se rozhodnout, zda investovat do podsklepení či nikoliv? Jestliže zvažujete pouze finanční náklady, pak pravděpodobně zvolíte variantu bez sklepa. Vyplatí se ovšem zvážit věc i z jiného úhlu pohledu.
Realizace sklepa sice zvyšuje náklady na celou stavbu, ty ovšem vzápětí ušetříte někde jinde, a nejen to. Když se rozhodnete investovat do jeho výstavby, uspoří vám to následné výdaje na izolaci, zateplení i vytápění domu, jelikož sklep je v podstatě izolační vrstvou mezi zemí a přízemím domu. Působí nejen jako nárazník proti chladu, ale i vlhkosti. Ideálním materiálem k jeho stavbě jsou cihly, které dokáží ve sklepě udržet potřebný chlad a sucho, čímž takřka odstraňují možnost vzniku plesnivého zápachu v místnosti.

Obyčejný sklep v rodinném domě můžete proměnit v elegantní vinný sklep

S Raiffeisen stavební spořitelnou si již dnes můžete splnit své sny. Využijte nabídku výhodných úvěrů a stavebního spoření. Spolehněte se na perfektní servis, vstřícný přístup a v některých parametrech dokonce výjimečné podmínky! Přesvědčte se zde

Výhody a využití sklepa

Zásadní výhodou podsklepení je samozřejmě prostor, který jeho stavbou získáte bez dalších nákladů na přikoupení pozemku. Při vynaložení 10 % nákladů navíc získáte nepoměrně větší užitnou plochu, uvádí se o cca 1/3, tedy přes 30 %. Tento prostor však nemusíte využít pouze jako sklep v klasickém slova smyslu, tedy pro uskladnění potravin či zahradního nábytku a zařízení –ačkoli sklepní klima je pro uschování zavařenin, marmelád či brambor, okurek a jiné zeleniny dlouhodobé spotřeby ideální. Ve sklepě si můžeme zřídit také vinárnu, prádelnu, spižírnu, posilovnu, saunu nebo kancelář či jiný obytný pokoj, pro které jsou zde také vhodné podmínky. Nedoporučuji ovšem zřizovat pokoj, který bude určený k spánku, jelikož prostor sklepa nelze dobře vyvětrat a navíc je to přece jen chladnější místnost.

Za kolik sklep pořídíme?

Pokud jde o samotnou realizaci investice, pohybují se náklady cca od 100 tis. Kč, resp. 5 000 Kč/m2. Jestliže nás finance značně limitují, můžeme zvolit variantu podsklepení částečného. V rozhodování, zda si sklep pořídit či ne, vám také může pomoci jeho potenciální prodejní cena. Ceny podsklepených domů se pohybují o přibližně 10–20 % výše. Nejzávažnějším problémem, který vzniká v souvislosti s podsklepením, je hrozba jeho zatopení. Jeho prostor bývá totiž často ohrožován spodními vodami nebo polohou pod úrovní terénu. Než se tedy rozhodnete, jaký stavební projekt realizovat, měli byste důkladně zvážit, nakolik by pro vás mohl být sklep přínosem - dodatečně ho totiž nelze dostavět.

Sklep nemusí sloužit pouze k ukládání zavařenin

ab
ab
ab
ab
ab