Kategorie

Schody a schodiště: Jaký typ si vyberete?

Problém ideálního schodiště řešíme často nejen při stavbě, ale i při rekonstrukci domu. Jaké jsou vaše možnosti? Vybírejte a nezapomeňte, že schody by měly být hlavně bezpečné.
Majitelé domů to důvěrně znají: Několikrát denně nahoru a zase dolů po schodech. Je to daň patrových domů, kterou majitelé bungalovů platit nemusejí. Inspirovat se ale můžou i ti z vás, kteří uvažují pouze nad renovací starších schodů. Víc než u jiných částí domu tady hraje roli otázka bezpečnosti. Schodiště může kombinovat hrany s oblými tvary.

Schodiště a jejich typy

Většina výrobců vyjde vstříc i v případě, že si zákazník poručí atypické schody a trvá na méně obvyklých materiálech. Individuální projekty se ale mohou pořádně prodražit a schodiště tak spolkne několik desítek až stovek tisíc korun. Vyplatí se proto vybírat tradiční, ale kvalitní materiál, který bude vypadat pěkně a zajistí bezpečnost i stabilitu schodiště. Vřetenové neboli točité schodiště se hodí všude tam, kde je málo místa. Nezabírá téměř žádný prostor a hodí se do každé místnosti. Uprostřed je kovový nebo dřevěný sloup, kolem kterého jsou připevněné jednotlivé nášlapy. Konstrukce schodiště je stabilní a vyrábí se v dřevěném, skleněném nebo kovovém provedení. Vřetenové schodiště svým tvarem neruší prostředí interiéru, Zdroj: www.jkplus.cz Segmentové neboli páteřní schodiště vypadá velice zajímavě, je totiž samonosné, upevněné je pouze v několika bodech. Tvoří je samostatné segmenty a schodiště lze upravit do libovolného tvaru (např. tvar točitý, přímý, lomený a podobně). Nášlapy či schody se připevňují přímo na segmenty. Páteřní schodiště působí vzdušným dojmem, a stejně jako vřetenové schodiště ho není třeba kotvit ke stěnám. U čepového schodiště můžete mít dojem, že na ničem nedrží. Jednotlivé schody jsou kotveny buď z boku dlouhými a pevnými trny do zdi nebo visí za kovové pruty ze stropu, ale pro větší pocit jistoty můžete vybrat třetí variantu s bočnicí u zdi. Všechny tři modely nabízejí spojení nášlapů kovovými čepy, které mají také dekorativní charakter. Čepové schodiště je ukotveno kovovými pruty ke stropu. Zdroj: www.lenali.cz Bočnicové či sedlové schodiště má nášlapy kotveny buď mezi obě bočnice, nebo usazovány na ně. Tyto typy schodišť pěkně vyniknou v prostorných místnostech a lze z nich vytvořit přímé, točité nebo lomené tvary.

Obkládání původního schodiště

Nechcete-li se zbavovat původního betonového či dřevěného schodiště, využijte nabídky obkládání, které vyjde mnohem levněji než pořízení nového. Schodiště se obkládá dřevem nebo kamenem a po domluvě je možné vytvořit i bočnice navíc. Točité schodiště zakomponované do prostoru.

Bezpečnost zajistí zábradlí a neklouzavý povrch

Zábradlí je nezbytnou součástí každého schodiště a důležitým bezpečnostním prvkem, zejména je-li v domě malé dítě či senior. Zábradlí lze přimontovat kdykoli, jeho instalaci můžeme provést nezávisle na tom, kdy bylo schodiště zabudováno. Vhodným materiálem pro zábradlí je kov nebo kombinace kovu a dřeva, velice efektivně působí také kombinace kovu a skleněných výplní (nevhodné do rodin s dětmi). Kromě skleněné výplně je vhodné použít i výplň s pruty nebo lanky, případně celodřevěné výplně. S výrobcem je možné domluvit také výplně z barevného plastu či plexiskla. Na dřevěných nebo hliníkových schodech děti, ale i dospělí snadno uklouznou. Pokud nášlapy nemají protiskluzový povrch, můžete je opatřit samolepícími koberečky. Ale například takové schody z plexiskla už žádné koberce nepotřebují, jsou vyrobeny tak, aby na nich žádná noha neuklouzla. Schodiště z plexiskla v kombinaci s kovovými prvky vypadá luxusně. Zdroj: www.lenali.cz Další bezpečnostní opatření tvoří osvětlení, například LED diody, které se instalují přímo do nášlapů nebo bočnic. Kabeláž je ukrytá a neruší tak celkový dojem.

Které materiály se hodí pro schodiště?

Celodřevěné schodiště by mělo být vyrobeno z tvrdého a pevného dřeva, nejlépe z buku nebo dubu a to i tehdy, jedná-li se pouze o obklad. Dřevo se také často kombinuje s kovovými prvky, s nimiž schodiště vypadá luxusněji. Stejný pocit vyvolává i sklo nebo plexisklo v kombinaci s nerez materiálem. Kovová část schodiště většinou tvoří středový sloup nebo zábradlí, nášlapy jsou pak z průhledných materiálů. Foto: Lenali, JKPlus a archiv
ab
ab
ab
ab
ab