Kategorie

Schodiště - jak ho správně vybrat?

Schodiště - jak ho správně vybrat?
Pro svou velikost a prostorovou komplikovanost bývají často největším oříškem při projektování novostavby. Bytovou výzvou ale nepřestávají být ani v každodenním životě. Možná by tedy neškodilo dopřát konečně našim schodištím trochu pozornosti a architektonického citu. S jejich pomocí se totiž stávají unikátním designovým prvkem.

V jednoduchosti je síla. Schodiště zapuštěná do zdi vypadají skvěle, nenarušují vzdušnost místnosti a pochopitelně umí nabídnout i více (úložného) prostoru! Provedení bez zábradlí a sloupků (tzv. balustrády) jsou vhodná u moderních bytů, ale osvěží i stísněnější chodby čí zádvěří.

Točitá schodiště jsou ikonou vícepodlažních a podkrovních bytů. Přináší s sebou nádech ateliérů a romantiky - zkrátka ideální designový prvek, zvláště dokážete-li jej sladit s nábytkem v dané místnosti. V tomto případě není třeba bát se černé, kovová provedení vypadají úchvatně! Spirální provedení navíc není tolik prostorově náročné.

Zajímavou volbou může být také kámen nebo beton. Surovost a chlad materiálu ocení třeba prostředí chaty, ale i moderní místnosti v minimalistickém stylu. Vzor se navíc může opakovat i na jiném povrchu - obložení či podlaze. Nemyslitelné není ani využití tvrzeného skla!

Kombinovaná schodiště jsou kompromisem mezi těmi spirálními a klasickými. Tvarování schodiště (strmost, zahnutost, šířka stupínků) patří k nejznatelnějším způsobům, jak ze stavby vytvořit originální dílo. Najít zlatou střední cestu mezi praktičností a vzhledem (např. jako na obrázku) znamená užívat si precizní součást domova po velmi dlouhou dobu. A to se vyplatí!

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab