Kategorie

Sázíme jahody. Proč je vlastně pěstovat? Na Vaše otázky odpovídáme právě my!

Proč vlastně pěstovat jahody? Jsou ideální pro očistnou kůru, obsahují detoxikační vitamíny. Obsahují přes 80 % vody, třísloviny (ty pomáhají při plynatosti a průjmech), barviva, organické kyseliny, vitamín C a E, vitamíny skupiny B, kyselinu listovou (ta zaručuje správnou krvetvorbu), draslík (ten odvodňuje a snižuje krevní tlak), vápník, mangan (ten se stará o výživu nervů, vlasů a pokožky a povzbuzuje hormony štítné žlázy), hořčík, fosfor, železo, zinek.
Kdy byste doporučil sázet jahody?

Kdy sázet jahodník?

Na tuto otázku je jednoduchá odpověď. Sázet jahodník můžeme buď na jaře (duben, květen) nebo koncem léta či na podzim (srpen, září).

Výhody sázení jahodníku na jaře:

Skutečnost, že na podzim téhož roku vytvoří rostliny další sazenice, které můžeme dále rozsadit, nebo se jimi zahustí porost, takže výnos v příštím roce je maximální.
Při jarní výsadbě docílíme ještě ten samý rok (tj. např. 2-3 měsíce po výsadbě) menší sklizeň, kolem 100 gramů z jedné rostliny,
Rostliny využívají zimní vláhy, dobře se přijímají (není takové horko, jako např. v srpnu).

Jak připravit záhony pro pěstování jahodníku?

Záhony pro výsadbu jahod je dobré připravit zhruba rok předem. Samozřejmě ne vždy je toto možné. Přesto je vynikající, pokud jako předplodiny využijeme rané brambory, rajčata, okurky. Výtečné také je, aby půda byla bohatě vyhnojena chlévským hnojem. Dnes je ovšem velmi obtížné jej získat, proto dobře poslouží i tzv. zelené hnojení.

Jaká by měla být půda pro jahodník?

Jahodník vyžaduje humózní, provzdušněnou půdu spíše hlinitopísčitou, s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí. Jahodník je mělce kořenící rostlina, a proto má kvalita ornice podstatný vliv na jeho růst a vývin. Nevhodné pro pěstování jsou těžké, chladné, nepropustné až jílovité půdy, nebo také písčité, silně propustné, na živiny a humus chudé půdy. Jahodník je velmi náročný na světlo a na půdní vláhu.

Pozor na zásadu!

Sazenice jahodníku nesmíme vysazovat na záhony, kde se v předešlých letech pěstovaly jahody. Proč? Půda se unaví a dochází ke koncentraci chorob a škůdců. Optimum je časová prodleva minimálně tři roky, nejlépe pět i více.

Jak zasadit jahodník? Jak hluboko?

Důležité je, aby sazenice jahodníku měla srdéčko, kořenový krček, starší kořeny, mladé kořeny a několik listů. Jahodník nesmí být zaschlý, se skvrnami či uschlými konci listů. Spon výsadby u jahodníku se řídí vzdáleností odrůd. U slabě rostoucích odrůd, například Ostara, by vzdálenost rostlin v řádku měla být 20 cm, u středně rostoucích odrůd, těch je většina, je to vzdálenost 30 cm a u bujně rostoucích, například Karmen, vzdálenost až 40 cm.
Řádky by měly být od sebe vzdáleny 50–70 cm, aby bylo možno rostliny ošetřovat, půdu kypřit a následně pak sklízet. Sazenice vysazujeme do jamek stejně hlubokých a také stejně širokých, míra je 10 až 15cm. Správně zasazená sazenice nesmí mít srdíčko pod zemí, nesmí být zasypané půdou, ale nesmí být ani příliš vytažené nad povrch, aby vyčníval krček. Udělejte si zkoušku, že jste správně zasadili: Zatáhněte za list. Pokud odolá tahu a zůstane v půdě, jste skvělí, máte zasazeno.

Jak hnojit a čím?

Jahodník se musí hnojit velmi opatrně. Hnojivo se nesmí dostat na rostlinu, protože by mohlo dojít k popálení listů.

Kdy jahody sklízíme?

Až jahody plně dozrají. Lépe je sklízet jahody ráno, ne za horka.

Desatero pěstitele jahodníku!

1.  Půdu před výsadbou vylepšíme kompostem či hnojem, nejlépe chlévským. Pokud nemáme možnost chlévského, použijeme zelené hnojení. Hnůj si připravme v dávce zhruba 5 – 10kg/m2. Bylo by dobré hnůj zapravit do půdy alespoň půl roku před výsadbou.
2.  Sadbu nakupujeme od specializovaných prodejců a množitelů.
3.  Sázíme do půdy zryté a upravené 2 až 3 týdny před výsadbou.
4.  Po výsadbě pravidelně zaléváme do ujmutí sazenic. V případě potřeby je zastíníme proti slunci.
5.  Sazenice pohnojíme asi za 3 týdny po výsadbě nízkou dávkou (10-20 g/m2) Cereritu. Vyšší dávka se nedoporučuje vzhledem k nebezpečí popálení kořenů.
6.  Jahodník okopáváme mělce, abychom nepoškodili jeho kořenový systém.
7.  Provádíme postřiky proti plísni, proti roztočíku, proti dalším škůdcům.
8.  Před sklizní podložíme jahodník plastovými košíčky, polystyrénovými tácky nebo slámou, které chrání plody před znečištěním a částečně i proti plísni.
9.  Po sklizni posekáme všechny listy a ponecháme pouze srdéčka.
10.  Hnojení rozdělíme na 2 až 4 dávky. 1-2 dávky na jaře a 1-2 dávky po sklizni.
ab
ab
ab
ab
ab