Kategorie

Saunování, otužování a dýchání na podporu imunity i jako dokonalý relax

Saunování, otužování a dýchání na podporu imunity i jako dokonalý relax

Domácí saunování, otužování v zamrzlém rybníce nebo ledové řece i správné dýchání - nejčastěji podle metody Wim Hofa, to vše je momentálně velmi trendy. Zkuste to i vy! 

Saunování pro regeneraci těla i na podporu imunity 

Imunitu je potřeba podporovat pořád, zvlášť v zimě a tuplem, když kolem stále řádí koronavirus. Sauna je na to ideální, odpočinete si v ní, uvolníte svaly a napětí v těle a ještě posílíte imunitu. V sauně nejde ale jen o to prohřát své tělo, důležité je tady zejména následné zchlazení organismu, kdy dochází k prokrvení a regeneraci tkání. Užijte si tedy saunu tak na 15 minut a pak šup do ledové vody. Tento rituál opakujte alespoň 3x za sebou ideálně 2x týdně. 

Pořiďte si vlastní saunu 

Jasně, ne každý má doma vlastní saunu a ne každý den se v momentální situaci můžeme dostat do veřejné sauny. Věděli jste ale, že si můžete pořídit kromě vlastní finské sauny nebo infrasauny řekněme takovou příruční saunu? Jde o parní přenosnou saunu, která se vejde v podstatě kamkoliv. 

Otužování jako novodobý trend

Otužovat se ale můžete i bez sauny. Určitě byste nebyli první ani poslední, kdo vyrazí zrovna k blízkému rybníčku nebo řece ve vašem okolí a na pár vteřin, nebo dokonce na několik minut "zapluje" do ledové vody. Před tím, než se do toho pustíte, doporučujeme se alespoň 3 týdny otužovat doma v ledové sprše. Následně si na koupel venku nezapomeňte vzít čepici a po vylezení z vody se pořádně zahřát jak cvičením, tak teplým oblečením. 

Správné dýchání je základ 

Kromě střídání tepla a chladu posílíte imunitu také správným dýcháním. To vám mimo jiné pomůže také k delší a pohodlnější výdrži v ledové vodě. Celý zážitek si totiž "prodýcháte". Nejmodernější a nejúčinnější je momentálně dýchání podle Wim Hofovy metody. Díky správnému dýchání dokážete tělo zbavit stresu, ale třeba také nemocí a zánětů. Pokud vás tento způsob posilování zdraví zaujal, mrkněte se na Wim Hofovo video. 

Vyzkoušejte aromaterapii 

A pokud na vás výše zmíněné praktiky byly až příliš drsné, dopřejte si jen relax v pohodlí domova. Kromě toho, že si uděláte oblíbený čaj a třeba si přečtete ještě naše další články, nechte kolem sebe proudit vzduch "okořeněný" esenciálními oleji. I ty momentálně zažívají velký boom a není se čemu divit. Stačí pět šest kapek do aromalampičky nebo difuzéru, a hned se vám může začít lépe dýchat nebo jen pročistíte vzduch v pokoji.

Každý olejíček má svou vlastní vůni a hlavně své účinky. Cedrové dřevo je vhodné používat při rýmě, citron příznivě působí na pleť, eukalyptus má skvělé účinky při dýchacích potížích, levandule má hové účinky, Ylang – ylang zase působí antidepresivně...

Oleje můžete použít i při saunování či přidávat do klasické domácí koupele. Vhodné jsou i na masáže. 

Užijte si relax a přejeme hlavně pevné zdraví! 

 

ab
ab
ab
ab
ab