Kategorie

Sauna v pohodlí domova

Péče o zdraví by měla být pro každého člověka záležitostí stojící na nejpřednějším místě žebříčku jeho priorit. Může k tomu významně přispět i vlastní sauna.

Trápí vás častá drobná nachlazení, rýmy, cítíte se celkově oslabeni, nesoustředění, podráždění? V tomto případě můžete zajít do lékárny a nakoupit několik druhů medikamentů, nebo občas udělat něco pro své tělo a navštívit saunu. Můžete si být jisti, že děláte správnou věc. Pravidelné saunování zvyšuje obranyschopnost a zvyšuje naši tělesnou kondici. Nemáte takové zařízení v blízkosti svého bydliště? Nevadí – postavte si saunu vlastní!

Co je saunování?

Saunování je tradičním způsobem, jak pečovat o zdraví a své tělo. Sauny mají svůj domov ve Finsku, kde zaujímají významný prvek v místní kultuře. Principem saunování je cca 10minutový pobyt v místnosti, která je vyhřáta na 70–100 °C a po kterém následuje prudké zchlazení těla ve studené sprše či sněhu. Popularita saunování se u nás neustále zvyšuje, a proto není divu, že si lidé chtějí tuto relaxaci dopřát i doma ve vlastní sauně. Saunu si můžete postavit sami nebo ji zakoupit a nechat nainstalovat od specializované firmy, navíc máte zaručen pocit klidu a soukromí.

Jak vzniká teplo?

V dřívějších dobách bylo výlučným zdrojem tepla v saunách dřevo, v současnosti se ale upřednostňují pohodlnější způsoby vytápění. K nim patří elektrická kamna, kamna na plyn, popř. méně používaná kamna na tekutá paliva. K akumulaci tepla poslouží speciální lávové kameny.

Pestrá nabídka

V současnosti existuje velký počet výrobců, kteří nabízejí jak samotnou výrobu, tak i montáž saunových domků. Pokud upřednostníte odbornou firmu, máte možnost mít vlastní saunu za 1–2 týdny, navíc vybavenou speciálním nábytkem a doplňky. V závislosti na tom, jak velkou saunu budete pořizovat, si připravte i finanční prostředky. Velikostně nejmenší sauny vhodné i do panelového domu vás přijdou na cca 45 tisíc korun. K tomuto účelu výborně posouží tzv. minisauny. Zakoupit lze modely již od rozměru 1,31,3 m. Z velkého komfortu se sice těšit nebudete, přesto stanovený účel dobře splní. Vhodný prostorem k jejímu umístění může být nevyužitý prostor ve sklepě či v podkroví. Velikostně rozměrnější sauny a luxusnější modely použitelné i pro několik osob najednou přijdou na 200 000 korun i více. Takové typy sauny jsou vhodné tehdy, máte-li k dispozici rodinný dům. K jejímu umístění můžete použít skoro každý interiér, popř. ji umístit v samostatně stojícím domku na zahradě nejlépe poblíž bazénu.

Chcete ležet, anebo sedět?

Výběr druhu sauny musíte přizpůsobit velikosti prostoru, který máte k dispozici. Chystáte-li se teprve stavět rodinný dům, jste ve výhodě. Postačí zadat projektantovi úkol, aby k tomuto účelu vyčlenil dostatečně velký prostor. Do tohoto prostoru lze umístit alespoň dvě lehátka, v opačném případě se budete muset spokojit se saunováním v sedě. Odborníci tvrdí, že poloha vleže je prospěšnější, protože se tělo prohřívá ve stejnoměrné teplotě, což neplatí o pozici v sedě.

Rozhoduje materiál

Volba vhodného materiálu do sauny má zásadní význam: pokud se pro saunu rozhodnete, na této položce se nevyplatí šetřit. Použitý materiál musí splňovat některé důležité fyzikální vlastnosti. Jedná se především o trvanlivost, pevnost a odolnost proti extrémním teplotám. Pro vnitřní obložení sauny se obvykle používá skandinávský smrk nebo kanadská borovice. Tyto materiály jsou bez suků a pryskyřice. Pokud si saunu chcete vyrobit svépomocí, nakupujte palubky výhradně u výrobců saun, protože jsou kvalitní a dobře sušené. Pro interiér sauny se používá africká vrba. Na podlahu použijte keramickou dlažbu – nejlépe protiskluzovou a vybavenou dřevěnými rošty. Na trhu dále existuje celá řada doplňků (lavice, podhlavníky, hodiny, teploměry, vlhkoměry, vědra a naběračky, které pomohou čas strávený v sauně zpříjemnit. Po prohřátí celého těla v sauně následuje jeho ochlazení. Za tímto účelem bohatě postačí ledová sprcha přímo v bytě, na zahradě můžete využít bazén nebo dřevěné a laminátové kádě. Teplota vody by se měla pohybovat kolem 10 °C.

Tipy a triky - do dveří umístěte skleněné prvky. Z důvodu bezpečnosti je dobré vědět, co se uvnitř sauny odehrává - pro zapojení elektrických kamen a osvětlení použijte silikonové kabely, které jsou odolné proti vysokým teplotám - prioritou by mělo být kvalitní odvětrání sauny - vyhněte se nekvalitním materiálům z kovů, které by mohly způsobit popáleniny - zásadně nepoužívejte lakovaná dřeva. Vysoké teploty by způsobily uvolňování jedovatých výparů s následkem možné otravy organismu
ab
ab
ab
ab
ab