Kategorie

Sauna: Blahodárný import z Finska

Sauna je odpradávna symbolem odpočinku, relaxace a zdraví. To, co poskytuje, jsou v dnešní uspěchané době mimořádně cenné devizy. Možná, že by se i vám líbila představa potit se ve vlastní.

 Jak to funguje?

Nad podlahou se nachází studený vzduch, který vytlačuje teplý vzduch ke stropu. Člověk snáší vysoké teploty vzduchu v sauně i po delší dobu (5 – 10 min. i více). To, že se tělo ani při teplotách kolem 100 °C neuvaří, je dáno především extrémním suchem v sauně. Pot se může prudce odpařovat a tak ochlazuje pokožku na teplotu kolem 41 °C. Tento proces má především vliv na činnost srdce (zklidňuje se), na ústup různých bolestí v kloubech či svalech, na tlumení křečí zažívacích orgánů a na funkci stěn mozkových cév, čímž jsou mnohdy odstraněny migrénové bolesti hlavy. Proto se také po sauně dobře spí. Pobyt v potní místnosti vede k silnému okysličení těla a podporuje tvorbu protilátek.

Vyberte si...

Pokud navštívíte v Česku odbornou ?rmu, nabídne vám většina z nich prakticky tři druhy rodinných saun: kabinu, saunový domek nebo vestavěnou saunu. Prodejce vám ochotně vyvrátí mýtus, že v bytě či domě budete na výstavbu sauny potřebovat velký prostor. Připravte se ale na to, že do výstavby sauny budete investovat desítky tisíc korun.

Kabiny

Jde o cenově vcelku dobře dostupné sauny vybavené kompletním obkladem ze dřeva (např. smrku dováženého ze severských zemí) ve svislém uložení o výšce 2,10 m. Šířka a hloubka pak závisí na prostoru, který je k výstavbě k dispozici. Kabinu lze postavit nejen v rodinném domku, ale také např. v panelákovém bytě 2+1. Výrobci dodávají k dřevěné kostře ve standardní nabídce tepelnou izolaci s parotěsnou zábranou, světlo s krytem, dveře, lavice se zádovými opěrkami, podlahový rošt, kryty topidla i kryt světla.

Saunové domky

Tato sauna má podobu srubového domku, např. velikosti klasického domku na nářadí. Zvenku je domek vyroben ze smrkových trámů, uvnitř je dřevěná podlaha, součástí je také smrková střecha, terasa a příslušenství jsou stejné jako u kabin.

Vestavěné sauny

Vyrábějí se na míru (stejně jako např. vestavěné skříně) a tento druhse také hodí do menšího bytu nebo malého volného koutu ve vašem obydlí. Výška i příslušenství jsou stejné jako u kabin, ale na rozdíl od nich mají tyto sauny většinou také samostatné zastřešení.

Cena není to hlavní

Příkladně kabinovou saunu z řady vyššího standardu o rozměrech 2,20 m x 1,84 m a výšce 2 metry prodává společnost Marimex za 126 000 korun vč. DPH. Možná namítnete, že cena za výstavbu domácí sauny je vysoká. Alternativou s nepříliš vysokou zárukou pro vás tedy může být koupě sauny v některém z českých hypermarketů. Musíte ale počítat s nízkou a mnohem kratší zárukou kvality. Tyto sauny koupíte v obdobných rozměrech a o něco hůře vybaveném standardu za 50 až 60 tisíc korun. Budete-li mít štěstí, můžete saunu pořídit za stejné peníze v různých slevových akcích i u odborných ?rem.

Budiž teplo

Saunu můžete vytápět buď prostřednictvím saunových kamen nebo infrazářením. Teplo lze regulovat digitálním senzorem, který je možné nastavit až na deset hodin dopředu a vyhnout se tak ekonomicky nevýhodnému přetápění místnosti. S jeho pomocí můžete také snadno ovládat osvětlení místnosti. U vybraných tuzemských společností zakoupíte také českou novinku – regulátory s týdenním cyklem, s možností dálkového ovládání z jiné místnosti nebo prostřednictvím telefonní linky. Teplotu ale můžete hlídat jen s pomocí lihového nebo kovového teploměru.

Budiž chlad

Tradicí je, že po pobytu v sauně příjemně působí na rozpálené tělo chladná až mrazivá koupel. Tu si každý může dopřát ve vlastní sprše, nebo použít speciální kádě určené pro tento způsob relaxace. Kádě lze stejně jako sauny sehnat volně stojící nebo vestavěné. Bývají vyrobeny z lamina a většinou obsahují také sedačku, přelivový žlábek a schůdky. Při nákupu kádě počítejte s investicí od 15 000 Kč.

Budiž světlo

Příjemnou a zajímavou součástí každé sauny může být také netradiční osvětlení. Takzvané hvězdné nebe, které vytváří pomocí desítek „LED diod“ široké barevné spektrum, můžete regulátorem měnit dle libosti na zlatavou, stříbrnou, červenou, zelenou, žlutou nebo třeba modrou oblohu. Alternativou může být také oblíbené léčivé světlo, které tvoří dvojice pásových diodových osvětlovacích těles (47 x 8,5 cm). Jeho barevné spektrum můžete také regulovat sami. Pro nenáročné milovníky saunování postačí běžné jednobodové světlo (140 Kč).

Saunová kamna

• Elektrická: topidla určená do menších domácích saun. Lze je koupit i v trojúhelníkovém tvaru, takže mohou stát v rohu místnosti. Lze je polévat studenou vodou. Dají se pořídit za 8 000 – 50 000 Kč. • Na tuhá paliva: zajímavostí těchto kamen jsou skleněná dvířka, za kterými je vidět oheň. Také tento typ kamen lze polévat vodou. Pořídíte je v cenách od 20 000 Kč.

Myšlenkou pořídit si saunu by se měli zabývat především lidé, kteří touží:

• po uvolnění svalů, psychiky a odstranění stresu • po podpoře obranyschopnosti organismu – zejména proti nachlazení • po odstranění nežádoucích látek z těla Omylem je, že pobyt v sauně napomáhá k hubnutí. V sauně sice dochází k úniku látek z těla, ale především vody, nikoli tuku.

ab
ab
ab
ab
ab