Kategorie

Šatna - nenápadná a přitom nedocenitelná místnost

Šatna coby samostatný úložný prostor určený ke skladování oděvů, obuvi a dalších potřebností už není luxusem, určeným jen pro ty movitější. Nepleťte si ji s komorou, kam se odkládá nepotřebné haraburdí. Moderní šatna je nenápadný klenot každé domácnosti.
Dobře navržená šatna dodává bytu na na přehlednosti, pořádku i vzdušnosti. Vejde se i do čtyř metrů čtverečních, klasickou velikostí ovšem bývá šest až osm (jsou-li skříně po obou stranách šatny, měla by být široká alespoň dva metry, pro převlékání přidejte nejméně dalších šedesát centimetrů). Je možné ji pojmout coby samostatnou místnost a hlavní úložný prostor pro celou rodinu, někdy se ale šatny budují zvlášť pro rodiče a zvlášť pro děti. Šatna bývá nejčastěji navrhována na chodbě, v předsíni, v blízkosti ložnice nebo koupelny. Řiďte se ale svými potřebami – pokud vám nejvíce vyhovuje v sousedství pracovny, neváhejte ji tam umístit. Vybavení šatny lze samozřejmě vyřešit speciálním úložným systémem. Je-li pro šatnu vyčleněn celý pokoj, jsou možnosti jejího prostorového řešení velmi široké, dispozice bytu ale často dovolí jen vestavěnou šatní skříň. Pro tu je možné použít jakýkoli volný prostor v předsíni nebo na chodbě. I tu nejmenší šatnu je dobré rozdělit na mužskou a ženskou část.

Přehlednost rozhoduje

Moderní šatna obsahuje věšáky a ramínka na kalhoty, sukně či kravaty, šatní tyče (i sklopné), drátěné police a koše, šuplíky rozdělené do různých sekcí: oddíl pro kalhoty, kravaty, spodní prádlo, přihrádky na drobné doplňky, drátěné šuplíky umožňující dobrou ventilaci. Při správném ukládání vaše oděvy vydrží mnohem déle. Potřebné je velké zrcadlo, hodí se také topný žebřík na sušení promočených nebo navlhlých oděvů, koše a kontejnery na kolečkách. Díky speciálním úchytům na hadici vysavače, otočným věšákům nebo výsuvnému žehlicímu prknu lze šatnu opravdu plně prostorově využít.

Pohrejte si s uspořádáním

Při navrhování šatny zvažte potřeby všech členů domácnosti, a tím i nejdůležitější prvky a jejich umístění. Nejčastěji používané svršky musejí být po ruce, tedy ve výšce 180-70 centimetrů, zatímco zřídka nošené a sezonní věci odložíte na hůře přístupná místa – na police nebo místa vyšší než 180 centimetrů. Do spodních partií patří boty, snadno vyjímatelné nebo lehčí věci. Ramínka potřebují hloubku 60 centimetrů, pro zásuvky postačí i čtyřicet. Zvažte, kam budete ukládat drobnosti jako kapesníky nebo kravaty, kam obuv a kalhoty, a kam s prostorově náročnými zimníky nebo kožichy. Vyčleňte také místo pro zavazadla, nepoužívané matrace, polštáře, ložní prádlo a ručníky. Máte-li k dispozici větší prostor, Šatna musí být dobře osvětlená (oknem, například s mléčným sklem, bodovými světly nebo osvětlením zabudovaným přímo uvnitř šatních sestav) a větraná. Vyvarujete-li se v šatně vlhka a špíny a také oděvy do ní budete ukládat čisté a suché, nebudete mít problémy s moly. Jako prevence pomohou zavěšené bylinkové směsi, zbytky mýdla nebo chemické produkty na bázi naftalínu a pyretrinu.

Na vzhledu a atmosféře záleží

Šatna je jednou z nejintimnějších místností v bytě, je tedy jasné, že se návštěvníkům obyčejně neukazuje. To ale neznamená, že se v ní nemusí dbát na přehlednost a estetické řešení – nejenže je pro domácí jednou z nejdůležitějších částí bytu, měla by také uklidňovat a zbavovat napětí, a ne je vytvářet. Podle psychologů je šatna „mobilizačním“ místem, tedy prostorem, kam se obyvatelé kromě převlékání často přicházejí také koncentrovat a uklidnit. V šatně najdou svoje místo nejenom šaty. Výrobci nabízejí pestrá a variabilní řešení, speciální šatní systémy nebo vestavěné šatní skříně vyhovující každému požadavku. Stejně různorodé jsou používané materiály: dřevo, laminát, přírodní dýha, hliník, mléčné sklo, barevné sklo nebo textil. Na drobnější doplňky nebo přihrádky se používají drátěné systémy, hliník, plasty a karton. Najdou se i originální řešení pro náročné, například šatna ze skleněných prvků s průhlednou konstrukcí a speciálním nočním osvětlením. Dveře coby dělicí prvek mohou být různé v závislosti na prostoru: skládací, posunovací i klasické. Požadavky jsou jen dva – snadná manipulace a dostatečný přístup světla, kvůli němuž bývají i dveře nebo přepážky z průsvitného materiálu. Od okolního prostoru šatnu oddělíte například posuvnými dveřmi.

Když se místa nedostává

Ve velkém bytě se šatna plánuje dobře, ale co vymyslet pro stísněný koutek v malé garsonce? Tam se osvědčí vestavěná skříň, maličký kamrlík se vejde i do malé ložnice, oddělené přepážkou nebo posuvnými dveřmi. Ztratí se tak sice část viditelného prostoru, vznikne ale cenný úložný prostor a ztráta nebude v porovnání se ziskem velká. Přepážka může být sladěna s převládajícími barvami ložnice. Může s nimi i kontrastovat, v tom případě bude plnit i dekorativní funkci. Jako přepážky se osvědčují mobilní plenty nebo rolety, tenké kovové nebo dřevěné rámy s průsvitnou tkaninou nebo sklem. Šatna nebo šatní skříň jsou pro domácnost výrazným přínosem. Pomohou zbavit se nabitých skříní, udržet pořádek v bytě, zvyšují praktičnost vašeho bydlení a šetří čas i peníze. Správně skladované oblečení a obuv neztrácejí tvar, méně se obnošují (podle studií se skladováním v šatnách životnost svršků zvyšuje o patnáct až dvacet procent). Ale nezapomeňte – také v tomto případě je klíčem k úspěchu správné promyšlení a plánování. foto: www.komandor.cz, www.vndesign.cz
ab
ab
ab
ab
ab