Jen málo moderních stavebních technologií spojuje tolik jednoznačných kladů a výhod s jednoduchostí a snadnou manipulací tak jako sádrokarton. Jeho využívání jak profesionály, tak svépomocnými stavebníky je stále širší a tomu odpovídá i nabízený sortiment a možnosti jeho použití.
Americký více než sto let starý patent spojuje dobré vlastnosti dvou tradičních materiálů - sádry a papíru - a vytváří nový efekt. Jednou z hlavních výhod sádrokartonu je to, že jde o suchou technologii, která do stavby nepřináší žádnou další vlhkost, což mimo jiné znamená urychlení prací. Lehkost sádrokartonových dílců spojená s poměrně vysokou pevností pak dotváří efekt, díky němuž tato technologie již ze staveb podkroví a příček téměř vytlačila dřevotřísku, hobru nebo heraklit.
Větší rekonstrukce, koupě družstevního bytu nebo dokonce domu, to vše vyřeší úvěr Horizont. Kromě možnosti dlouhodobého splácení se také dostanete na přijatelnou měsíční splátku. Více se dozvíte
zde
Jednoduchost a variabilita
Sádrokarton se vyrábí v mnoha variacích pro různá použití. Nejčastěji jde o desky o rozměrech 1,2 metru krát 2 až 3 metry, jejich běžná tloušťka je 10 či 12,5 milimetru, vyrábějí se ale i o síle 2,5 cm. Jejich použití je široké, ať již jde o novostavby anebo rekonstrukce starších domů. Nejčastěji se sádrokartonové desky využívají k vytváření podhledů šikmých střech, vytvářejí se z nich ale i příčky, které rozdělují interiér. Výhodné je použití sádrokartonu při vytváření příček nebo obkladů, které mají zakrýt větší instalace, jež by kvůli svým rozměrům v interiéru působily rušivě.
Kde sádrokarton použít
Sádrokarton vykazuje pro požadavky běžného provozu dostatečnou pevnost. V příčce z tohoto materiálu lze bez problémů zřídit i dveře, nemůže však sloužit jako nosná konstrukce, montuje se proto na dřevěné nebo kovové spodní konstrukce, ale lze jej i přilepovat pomocí speciálních tmelů. Funkci běžné interiérové stěny plní, pokud na něj neklademe vyšší nároky, než stanoví nosnost tří kilogramů v jednom bodě. Větší zatížení musíme plánovat tak, aby bylo kotveno ve spodní konstrukci, na níž je upevněna i vlastní sádrokartonová deska.
Povrchové úpravy
Povrch lze upravovat nátěry, tapetami, ale můžeme na něj lepit i keramické obklady. Pokud však jde například o příčku určenou do koupelny (a tedy vystavovanou větší vlhkosti), nemůžeme spoléhat jen na hydroizolaci keramickým obkladem a musíme použít speciální „zelené“ sádrokartonové desky, které jsou impregnovány proti vlhkosti.
Další možnosti
Využití sádrokartonu se rozšiřuje. Svědčí o tom i to, že je v současnosti nabízen upravený i pro použití v plovoucích podlahách. Jsou k tomu určeny speciální vícevrstvé sádrokartonové desky nebo sádrovláknité panely, které mají navíc vlastnosti pro tlumení hluku. Nabídku sádrokartonových výrobků doplňují také termodesky, které jsou opatřeny polystyrenem, dále akustické desky určené pro podhledy a desky schopné ohýbání za sucha. Sádrokarton se dodává i v podobě čtvrtkruhových a půlkruhových prvků.