Kategorie

Rychlokurz: Jak si zařídit kuchyň?

Rychlokurz: Jak si zařídit kuchyň?
Zařizujete si kuchyni, chcete ji zrekonstruovat nebo jen přemýšlíte do budoucna, protože co by kdyby? Podívejte se s námi na pár tipů, jak si ji zařídit co nejpraktičtěji.

Místnosti bytu se sice mohou zařizovat postupně podle finančních možností, ale bez kuchyně se dlouho nikdo neobejde, proto je nejlepší začít právě s ní. Kuchyňský nábytek vychází samozřejmě z možností daného prostoru, proto je tvarové uspořádání linky opravdu pestré. Na výběr máte jednoduchou jednořadou linku, ta se hodí v momentě, kdy máte malou či úzkou kuchyň. Pokud máte prostor trochu větší, zvolte spíše dvouřadou linku, hodí se na odkládání věcí.

Zřejmě nejoblíbenějším tvarem kuchyňských linek je tvar L. Výrazně ušetří prostor v místnosti, stejně tak jako linka do tvaru U, je o něco vetší a jednoduše se v ní pohybuje – zkrátka máte vše při ruce. Nevýhodou však mohou být špatně využitelné rohy. Na co si ale dejte pozor, je rozmístění jednotlivých spotřebičů. Například mezi dřezem a varnou deskou je zapotřebí alespoň 60 cm místa, pro jistotu.

Stejně tak zásadní chybou je velká vzdálenost ledničky od dřezu, je to poté velmi nepraktické například při omývání jídla. Přímé sousedství dřezu a sporáku také není nejšťastnějším řešením, při umývání vám na něj může lehce vystříknout voda.

Jak je to ale vlastně s výškou pracovní plochy? Samozřejmě je tato věc velice individuální dle výšky jednotlivých členů domácnosti, problémem často bývá vyšší muž a malá žena. Nicméně nejčastěji se doporučuje výška od 85 do 95 cm, vše by se mělo přizpůsobit osobě, která v domě nejčastěji vaří. Co se týče výšky, máme zde ještě jednu radu na závěr: výška digestoře nad elektrickou varnou deskou je minimálně 65 cm, nad plynovou by pak měla být alespoň 75 cm.

Štítky:

kuchyně
ab
ab
ab
ab
ab