Růže nás provází životem na každém kroku, a přitom se nám nikdy neomrzí. Rádi byste si pěstovali vlastní růže? Poradíme, jaké vybrat.
Planá růže nikdy nechyběla ani na žádné venkovské zahrádce. Bez natrhaných okvětních lístků se totiž neobešly letní církevní slavnosti, také na zimu bylo potřeba nasušit šípky na čaj. Šlechta nad obyčejnými růžemi ohrnovala nos a tak se v zámeckých zahradách objevily růže šlechtěné, dovezené z ciziny. Později se u nás šlechtěním růží zabýval blatenský zahradník, ale kdeže loňské sněhy jsou. Růže od pana Böhma jsou už minulostí, i když je kdysi znal celý svět. Důstojný pokračovatel české růžařské tradice se v posledních letech objevil na jiném konci republiky, nedaleko Prachovských skal. A má co nabídnout.
Na výlet za růžovým snem
V růžové školce naleznete kolem dvou stovek odrůd růží v širokém sortimentu barev a typů. Od botanických přes velkokvěté, mnohokvěté i parkové. V samostatné expozici jsou zastoupeny růže popínavé a pnoucí, včetně půdopokryvných, kde návštěvníka zaujme běloskvoucí sametová růže ‘Weiße Immense’. Nechybí ani zimovzdorné bohatě kvetoucí parkové růže, bohatý výběr minirůžiček a mezi pěstiteli i stále oblíbenější anglické růže. Ve školce vypěstují dokonce i růži na zakázku ze starých odrůd, které volají po omlazení a v zahradnických obchodech se již neprodávají. To ale zdaleka není všechno. Jeďte se podívat a přivonět a určitě růžím propadnete nadobro.
Existují stovky odrůd růží, stačí si jen vybrat
Růžové starosti
Jako většina dřevin se růže spokojí s minimální péči. Tu největší jí musíme věnovat při výsadbě. Vybereme pro ni osluněné místo s mírně kyselou vlhkou, ale propustnou zeminou. Suché půdy se dají vylepšit přidáním zetlelé chlévské mrvy nebo zahradního kompostu. Tím zvýšíme obsah živin, propustnost a vlhkost půdy. Pro výsadbu prostokořenných (nekontejnerovaných) sazenic je nejvhodnější doba od října do zámrazu, anebo na jaře před rašením. Růže v kontejneru lze sázet kdykoli během vegetace, vždy je ale třeba zalévat než zakoření. Při výsadbě pamatujeme na to, že kořenový krček musí být v místě očkování asi 2,5 cm pod úrovní půdy. V oblastech, kde zimní teploty klesají pod mínus deset , chráníme kořenový krček před zmrznutím navršením zeminy do výšky minimálně 12 cm.
Růže na tisíc způsobů
Použití růží je všestranné: na záhony, do skupin nebo samostatně k pergolám či konstrukcím. Nejcennější jsou remontantní růže (kvetou opakovaně), které jako solitéry anebo ve smíšených výsadbách poskytnou pestrou barevnou paletu po celé léto. Ačkoliv záhonové růže bývají tradičně k vidění jen samostatně bez doplňkové výsadby, lze mezi ně vysadit také šantu kočičí, levanduli nebo čistec se stříbřitými listy. Stromkové růže jsou ideální do smíšených záhonů. Zvlášť dobře se hodí k jiným vonným keřům, například před pustoryl (Philadelphus) a k cibulovinám i trvalkám kvetoucím v létě. Pnoucí růže zakryjí i dekorují zároveň nepěkný kout, plot či omšelou zeď. Lze je tvarovat podle potřeby a vést po altánech a pergolách. Vytvoří voňavá zákoutí, kde může vzniknout příjemné místečko k odpočinku. Trochu výsadním postavením se pyšní minirůže, které můžeme použít jak do nádob, na balkóny, okna a terasy, tak i na oživení skalkové partie nebo na obrubu záhonu.