Pěstovaní truhlíkových rostlin získává v poslední době na oblibě. Pomocí pár květináčů či truhlíkových nádob můžete za vaším oknem vytvořit vskutku originální dílko. Stejně jako rostliny v klasické zahradě se ale ani truhlíkové rostliny neobejdou bez nutné dávky péče.
Různé rostliny vyžadují různá stanoviště. Ne každá rostlina obstojí na plném slunci na místě orientovaném k jihu. Naopak existují rostliny, které toto umístění přímo vyžadují. Pelargonie, surfinie, sanvitalie, plectrautus nebo například lobelky jsou vhodné pro jižní a slunná stanoviště. Naopak, stinná a severní stanoviště vyžadují hlavně fuchsie a begonie.
Muškáty snášejí slunná stanoviště výborně
Substrát
Nejdůležitější podmínkou úspěchu při pěstování truhlíkových rostlin je kvalitní substrát. Musí být dostatečně výživný, humózní, porézní, ale i vododržný. Pokud nás trápí nadměrné vysušování substrátu, můžeme vyzkoušet následující typ. V lese nasbíráme mech, který poklademe na povrch substrátu. Tím se zabrání nadměrnému odpařování vláhy. Na dno truhlíku můžeme také před výsadbou rostlin umístit slabší vrstvu mechu rašeliníku, který ochotně absorbuje velké množství vody a slouží jako její zásobník. Dříve si pěstitelé museli většinou zeminu připravovat sami smícháním rozleželého kompostu s kvalitní rašelinou a trochou písku. Dnes situaci zahradníkům usnadňují již namíchané substráty. Jsou prodávané v igelitových pytlích o různém objemu, připravené k okamžitému použití. Tyto namíchané substráty již obsahují hnojivo minimálně na první měsíc života rostliny. Nejpozději do šesti týdnů bychom měli začít s přihnojováním rostlin.
Dostatečné přihnojování fosforem a draslíkem zajistí syté, bohaté květy
Výživa a hnojení
Nejběžnějším způsobem je přihnojování hnojivým roztokem při pravidelné zálivce, přičemž na vegetační období připadá 11 – 15 hnojivých zálivek. Pro balkónové rostliny se používají nejčastěji roztoky z kapalných a pevných rozpustných hnojiv se zvýrazněným obsahem fosforu a draslíku, který je velmi důležitý pro květ. Výhodou kapalného hnojiva rozpuštěného v zálivce je okamžitý přístup k rostlině. Tím je zajištěn maximální účinek, rychlé přírůstky a bohaté květy. Možností jsou i zásobní hnojiva s řízeným uvolňováním živin s dobou účinnosti 5 – 6 měsíců, která se aplikují na začátku vegetace. Přihnojování tak odpadá, nebo se alespoň výrazně omezuje. Někteří pěstitelé dávají přednost takzvaným tyčinkovým hnojivům. Balkónové rostliny je možné během vegetace přihnojovat i pevnými hnojivy na povrch substrátu. Obsahují podíl drcené rohoviny, která zabezpečuje pozvolné uvolňování dusíku důležitého pro růst rostlin.
Nemoci rostlin
Truhlíkové rostliny mohou z důvodu omezeného životního prostoru častěji trpět na různé nemoci a škůdce. Rostliny umístěné na suchém a teplém místě trápí mšice nebo molice, která se v takovémto prostředí rychle množí. Houbové choroby se vyskytují jen zřídka, a to většinou na balkonech a oknech, které nejsou chráněny před deštěm. Na chráněných místech se prakticky setkáme jen s padlím, kterému vyhovuje sušší prostředí s vyšší vzdušnou vlhkostí. Nemoci a škůdce spolehlivě zničíme pomocí vhodného chemického postřiku. Pro zajištění stoprocentního úspěchu přípravek aplikujeme po 7 – 10 dnech znovu.