Kategorie

Rozkvetlá zahrádka za oknem, 1. díl

Malou "zahrádku" za oknem si dnes může dovolit skutečně každý. Toto zahrádkářské odvětví se stává jedním z nejrychleji se rozvíjejících. Také lidé žijící v bytech si tak mohou zpříjemnit výhled z okna pohledem do zeleně a barevných květů.
Okenní truhlíky a nádoby na balkonech a terasách se stávají často malým zahradnickým veledílem s velkou mírou osobitosti a originality. Nádoby s rostlinami můžeme snadno přemisťovat a měnit tak vzhled balkónu či terasy. I ve stísněných poměrech můžeme vytvořit celou zahrádku z různě osázených květináčů.

Kvetoucí truhlíky zdobí mnohé ulice velkoměst

Větší rekonstrukce, koupě družstevního bytu nebo dokonce domu, to vše vyřeší úvěr Horizont. Kromě možnosti dlouhodobého splácení se také dostanete na přijatelnou měsíční splátku. Více se dozvíte zde

Truhlíky a okrasné nádoby

Na trhu se objevuje velké množství nejrůznějších typů truhlíků, různých tvarů, materiálů, provedení i barev. Důležité také je, aby nádoby byly dostatečně prostorné. V zásadě platí, že čím větší, tím lepší. Rostliny získají větší prostor pro svůj kořenový systém, truhlík je stabilnější a netrpí nadměrným vysycháním.

Dřevěné truhlíky

Dřevěné truhlíky jsou stále oblíbené zejména pro svůj přirozený vzhled, výborně se hodí zejména ke stylovým vesnickým stavbám. Nevýhodou dřeva je nutnost opakovaného zajišťování úpravy povrchu, který není tak trvanlivý a odolný vůči vlivům počasí.

Dřevěné truhlíky musíme opatřit kvalitním povrchovým nátěrem

Kameninové truhlíky

Kameninové truhlíky jsou kvalitní, vypadají přirozeně a rostlinám se v nich dobře daří. Nevýhodou je jejich větší hmotnost, obtížná mobilita a zvýšené nebezpečí rozbití v případě pádu.

Kamenné truhlíky jsou při troše opatrnosti téměř nesmrtelné

Plastové truhlíky

Plastové truhlíky jsou nejoblíbenější variantou. Jsou lehké, snadno přemístitelné, většinou umožňují stohování, jsou tedy mimo sezónu dobře skladovatelné. Vyrábějí se v různých odstínech. Oranžová barva imituje kameninové povrchy, zelená se hodí k umístění přímo do okolní zeleně, černé truhlíky nejsou příliš vhodné, neboť přitahují sluneční záření a tím způsobují rychlé přehřívání obsahu. Nejvhodnější jsou hnědé truhlíky, které působí neutrálně a barevně kontrastují s obsahem truhlíku.

Podmiska

Součástí truhlíku by měla být podmiska, kam bude odtékat přebytečná voda. Pokud si pořídíme truhlík bez otvorů, dodatečně do dna minimálně dvě díry vyvrtáme. Než zasypeme truhlík substrátem, díry zakryjeme kamínkem, aby voda mohla vytékat, ale aby s sebou nevyplavovala i substrát.

Cena, snadná údržba a velký sortiment produktů hraje ve prospěch plastových truhlíků

Samozavlažovací truhlíky

Hitem posledních období se staly samozavlažovací truhlíky. Některé typy vypadají podobně jako standardní truhlíky s podmiskou, jiné vypadají jako truhlíky bez podmisky, ovšem s dvojitým dnem. Společným znakem samozavlažovacích truhlíků je fakt, že dno se substrátem nestojí přímo ve vodě. Substrát je se zásobníkem vody spojen pouze pomocí textilních knotů. Tyto textilní knoty jsou propleteny dnem truhlíku, jejich konce jsou spuštěny do vody. Substrát si natáhne jen takové množství vody, které rostliny potřebují. My tak můžeme bez starosti nalít do zásobníků větší množství vody a s klidným svědomím odjet například na dovolenou. O osud truhlíku z hlediska zalévání se minimálně týden nemusíme obávat.
ab
ab
ab
ab
ab