Kategorie

Rozhovor s Andreou Trojanovou: Jak udělat z háčkování byzbys?

Rozhovor s Andreou Trojanovou: Jak udělat z háčkování byzbys?

Jako malou učila Andreu háčkovat babička. Začalo to šálou a nakonec vznikl projekt At Wool, háčkované kabelky a batůžky, které jsou krásným módním doplňkem podporující urdžitelnost a ekologii. 

Jak vás napadlo pustit se do háčkování kabelek či batůžků a jaké byly vaše začátky?

Je to asi 4 roky, kdy jsme se s partnerem přestěhovali z Prahy do rodinného domu v menším městě. Nikoho jsem neznala a moc jsem nevěděla co se sebou. Jako malou mě babička učila háčkovat řetízek, takže jsem trochu tušila, jak na to. Začala jsem klasicky šálou, z šály to byl puf, pak svetříky pro děti mých kamarádek, plyšáci a nakonec jsem zjistila, že mi jsou nejbližší kabelky. Trvalo ale několik týdnů, kdy jsem střídavě háčkovala a párala, abych byla spokojená se vzorem i velikostmi. Chvíli mi také trvalo vybrat ten nejlepší materiál, aby se dal vyprat a neztratil barvu a tvar. Teď mohu říct, že jsem opravdu spokojená.

Jaké je vaše hlavní poselství?

Milujte to, co děláte, a nebojte se jít do něčeho, co vám přijde bláznivé. A hlavně! Nedělejte něco, co vás nebaví, jen kvůli tomu, že je to vaše jistota.

Kromě toho, že sama věci vyrábíte, tak pořádáte i workshopy, pro koho jsou určené, co se u vás můžeme naučit?

Připravila jsem si dva vzory psaníček do ruky, protože jsem sama měla nedávno problém nějaké pěkné sehnat. Kurzy jsou určené pro holky/ženy všech věkových kategorií. Můžou přijít úplné začátečnice, které nikdy háček nedržely v ruce, nebo i holky, které někdy háčkovaly, ale chtějí si užít večer ve skvělé společnosti v Kreativní dílně U jednoho stolu na Smíchovské náplavce.

Kam se chcete ve své práci ubírat dál, co máte v plánu nového?

Teď bych si ráda založila webové stránky, přesně vím, jak bych chtěla, aby vypadaly, už to stačí jen zrealizovat :) A můj sen je malý kamenný obchůdek právě s kabelkami.

Vaše výrobky jasně zaměřené na udržitelnost a handmade práci, je toto i váš celkový postoj k životu? Mohla byste třeba poradit našim čtenářkám, jak na to v běžném chodu domácnosti?

Nemám ráda plýtvání a zbytečné hromadění. Moje kabelky jsou skvělé v tom, že vydrží desítky let, pokud se s nimi tedy zachází tak, jak má :) . Zároveň jsem spíše konzervativní i v domácnosti, proto jsme vybavení vybírali tak, aby vydrželo několik let, pořád se nám líbilo a plnilo svou funkci. Ale spíš jde o to, vybírat věci tak, jak se vám líbí, ale myslet u toho i na to, jestli je opravdu využijete a nenakupovat bezmyšlenkovitě

Promítá se nějak tento směr ve vašem bydlení? Jak máte své bydlení zařízené, jaký styl preferujete?

Já mám ráda jednoduché věci, nic přeplácaného. Nemáme ani zdi plné fotek nebo různých polepů s citáty. Domov máme v kombinaci bílé a šedivé, protože se znám, že jakékoliv experimenty by mě přestaly brzy bavit a musela bych je měnit, takže třeba červená kuchyňská linka u nás nehrozí :). Miluji mentolovou barvu, v té máme téměř všechny doplňky a moc se mi líbí, jak to dohromady ladí. Proto je i mé logo v těchto barvách.

Fotogalerie

ab
ab
ab
ab
ab