Kategorie

Rostliny bez námahy IV.- vánoční hvězda

V mnohých domácnostech po vánočních svátcích, kdy rozkvetlá rostlina vánoční hvězdy kralovala svátečně nazdobeným stolům, nastává klasická otázka kam s ní?

Rozkvetlá vánoční hvězda může být pěknou ozdobou štědrovečerního stolu

Vánoční hvězda

I když se tato rostlina pěstuje v našich bytech pouze krátkodobě a po Vánocích se s její další existencí jaksi nepočítá, mohli bychom se za její krásu odvděčit a pokusit se ji udržet i nadále. Krásnou rostlinu původem z Jižní a Severní Ameriky zdobí především květní listeny, které se objevují v klasické červené barvě, mohou být zbarveny rovněž bíle, smetanově či lososově. Ve své domovině tento druh pryšce roste jako vytrvalý keř s dutými stonky, vytváří kopinaté až polodlouhé listy, které mohou dorůstat 12 až 15 cm. Nenápadné květy se vytvářejí na vrcholech lodyh, kolem nich se utváří vrcholové listeny soustředěné do hvězdy.

Krátký odpočinek nutný

Po odkvětu a opadu listů v únoru a březnu rostlina krátkodobě odpočívá. Měli bychom ji postavit na tmavší místo s teplotou 12 až 15 °C a zalévat pouze mírně, aby rostlina nepřeschla. Koncem března se starší rostliny seříznou na třetinu výšky, přesadí a umístí na dobře osvětlené místo. Během růstu přihnojujeme roztokem květinového hnojiva a necháme v místnostech s teplotou 20 až 25 °C, po nasazení květů teplotu snížíme.

V létě v plném růstu

Rostlina se množí řízkováním v dubnu, kdy řízky dlouhé 10 až 15 cm dobře koření při teplotě 25 °C. Po zakořenění je sadíme do malých květináčů se směsí listovky, drnovky, pařeništní zeminy a písku. V červnu znovu přesazujeme do větších květináčů, v červenci rostliny o velikosti 15 cm zaštipujeme, abychom vyvolali růst postraních výhonů. Po jejich objevení je přesadíme ještě jednou a umístíme pokud možno do skleníku. Dbáme na to, aby zemina nepřeschla a hnojíme průmyslovým hnojivem. Během léta rostlina vyžaduje plné slunce, jinak nevykvete. Rostliny pěstované tímto způsobem kvetou od prosince do února následujícího roku. Pokud rostlinu chceme přivést ke květu dřív než v prosinci, rychlíme ji zkrácením světelného dne na deset hodin. Vánoční hvězdu, rostlinu krátkého dne, zatemňujeme černým papírem. Za těchto podmínek se nám rostlina odvděčí barevným zbarvením již v říjnu.

Pokud chceme mít víc květů, podporujeme růst postranních výhonků
ab
ab
ab
ab
ab